a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
1. Halk Meclisi Toplantımız Gerçekleşti

Belediyemiz, devrimci-halkçı yerel yönetimler kapsamında halkın yönetimde yer alması ve fikirlerin ortak platformda ifade ederek merkezileşmesi için ‘Söz, Yetki, Karar Dersim Halkına!’ şiarıyla 1. halk toplantısını gerçekleştirdi.

Belediye Konferans Salonumuzda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, başkan yardımcılarımız ve birim müdürlüklerinin yanı sıra siyasi parti ve kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri katılım gösterdi.
Yapılan sinevizyon gösteriminin ardından halk meclislerinin kurum aşamalarına dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Halk meclisleri ve belediye faaliyet raporlarının gündem olarak belirlendiği toplantıda Belediye Kadın, Gençlik ve Öğrenci Meclisleri ve Kent Estetik Komisyonu, çalışmalara ilişkin aktarımlarda bulundu.

Belediye başkan yardımcılarımız Canan Ay Doğan ve Ümüt Kaya birimlere bağlı yapılan çalışmaları aktardı.

Ardından kentte yaşanan sorunlar ve bunlara dair çözüm önerileri sunuldu.
Açılış konuşmasını yapan Başkan Maçoğlu, “Halk meclisleri, yaşamı örgütleyendir, halkın örgütlenme alanıdır. Bu meclislerde söylenen her söz değer olarak algılanmalı. Eleştiriler dikkate alınmalı. Alınan kararlar, kentte yaşayan halk ile birlikte uygulanması gerekir” ifadelerini kullanarak söze şöyle devam ettti:
“Yıllardan beri devrimciler, sosyalistler, yurtseverler bu konuda araştırmalar yaptılar. Buna dönük kararların da olduğunu biliyoruz. 1970’lerin başında Mehdi Zana’nın Diyarbakır'da kadına dair, kadının yerellerde üretime katılmasına dair söylemi bizim için çok değerli. Ordu Fatsa'da Terzi Fikri’nin birlikte iş yapabilme, yönetebilme kültürü bizim için çok değerli.Yüzyıllık mücadele tarihinin, bizden önce ve bizden sonraki nesillere katkı sunması açısından büyük bir anlam ifade ediyor. Bizler halktan öğreniyoruz. Bizler kadınlardan, gençlerden öğreniyoruz. Bizler her şeyi bilen bir anlayışı doğru bulmayız. Aksine eleştirileri önemseyen buna dair de öz eleştiri verebilen bir anlayışı savunuyoruz. Halk meclisi dendiğinde sadece kişiyi, insanları öne koyan bir anlayışı değil; tersine yaşamın bütününe dair söz söyleyen anlayışı savunuyoruz. İşte tamda burada 'üreten biz yönetende biz olacağız' sözü vücut bulmaya başlıyor. Üretimden, ekolojiye her alanda halkların kendisini yönetebilme kültürünü güçlendirmek için buradayız”

Halk meclislerinin oluşumuna ilişkin farklı deneyimleri örnekleyen Başkan Maçoğlu, halk meclislerinin oluşumuna dair fikirlere değinerek, halk meclislerine dair açıklamalarda bulundu.

Toplantı, halkın sorunlarını aktarması ve soru cevaplarla tamamlandı.