a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Alibaba Mahallesi Tapu Teslimi Başladı

İlimiz Merkez Alibaba Mahallesi’nde 40 yılı aşkındır tapuları verilmeyen halkımızın tapuları verilmeye başlandı.

Alibaba Mahallesi'nde belediyemize ait arsalar üzerinde, 2981 sayılı yasaya göre Tapu Tahsis Belgesi bulunan fakat bu alanın kısmen Afete Maruz Bölge olması ve imar planlarının sorunlu olması gibi nedenlerle bugüne kadar tapuları verilmeyen halkımıza tapuları teslim edildi.

İmar Müdürlüğümüzün yapmış olduğu açıklama şöyle:

“Belediyemizce Jeolojik Etüt sonucu bu bölgelerin bir kısmı Afete Maruz Bölge sınırlarından çıkarılmış ve 3.10.2019 tarih ve 118 sayılı Meclis kararıyla 1/1000 Uygulama imar planına dahil edilmiştir. Belediyemizce bu alanda yapılan 18. Madde İmar Uygulaması kesinleşmiş ve tescil edilerek İmar uygulamalarının kesinleşmesi üzerine, 1980’li yıllarda gecekondu yasasına göre tapu tahsis belgesi verilen halkımızın, haklarının korunması ve tapularının verilmesi için belediyemizce yaklaşık iki yıldır yapılan çalışmalar sonuçlandırılarak tapular verilmeye başlandı. Yapılan bu çalışma sonucunda, Alibaba mahallesinin   yaklaşık 40 yıldır çözülemeyen sorunu çözüme kavuşturulmuş, yoksul halkımızın tapularına kavuşması sağlanmıştır”

Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

 “Amacımız insanların barınma alanının bir hak olduğunu bu hakkın kendisine teslim edilmesiyle alakalı bir durum. Bu alanlarla ilgili mahalle toplantılarında yapmış olduğumuz çalışmalarda sonuçlanan şey 30- 40 yıla yakındır tapularının verilmediği ve bu alanda tapu sorununun yaşandığı. Bunun yanında sınırların belirlenmediğinden kaynaklı birtakım sorunlar yaşandığı mahallede yaptığımız toplantılarda ortaya çıktı. Bizler de bu alanlara dair imar çalışması yaptık”

 

Tapularını alan mahalle sakinleri belediyeye başkanını ve tapuların verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Mahalleli tapularını peyderpey almaya devam edecek.