a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
HIZIR KÜLTÜR GÜNÜ PANELİ YOĞUN BİR KATILIM İLE DÜZENLENDİ


Belediyemiz tarafından Hızır Ayı ve Orucu sebebiyle düzenlenen  "Hızır Kültür Günü" paneli yoğun katılımla gerçekleştirildi.  


Belediyemiz tarafından Hızır Ayı ve Hızır Orucu sebebiyle düzenlenen  "Hızır Kültür Günü" paneline Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Osman KAYMAK eşi Emine KAYMAK Hanımefendi, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Salih KARATAŞ,Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İPEK,  Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı Vekili Hasan ÇİÇEK eşi Songül ÇİÇEK Hanımefendi,  İl Jandarma Komutanı Albay Tekin AKTEMUR, İl Emniyet Müdürü Doğu ATEŞ,  Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş  katıldı.


Tunceli İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Panelde, Tunceli Hacı Bektaş Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Tunceli Cemevi Dedesi Ali Ekber YURT, birlik ve beraberlik duası etti. Etkinlikte konuşan Vali /Belediye Başkan Vekilimiz Osman KAYMAK, hızır ayında Alevilerin inançları gereği oruç tutuğunu ve niyazlarda bulunduğunu söyledi.


Hızır ayının hayırlara vesile olması dilediğinde bulunan Vali/Belediye Başkan V. Sayın Osman KAYMAK  "Allah bugünlerin hürmetine öncelikle Tuncelimize sonra ülkemize, milletimize birlik ve beraberlik, kardeşlik, huzur versin diye dua ediyorum. Yine ilinizin Valisi olarak şunu diyorum ki benim adım Osman ama Alevileri çok seviyorum. Aleviler benim kardeşim. Bu ilde görev yaparken bir Alevi kardeşimin bir sıkıntısını da giderebilmenin gayreti içerisindeyim." dedi.


Vali/Belediye Başkan V. Sayın Osman KAYMAK, İçişleri Bakanlığı tarafından Tunceli Belediye Başkan Vekili görevinin de kendisine verildiğini anımsattı. "Eski günler olsaydı OHAL valisi, elindeki bir sürü yetkisiyle insanları ezmek, eziyet etmek akla gelebilirdi." diyen Kaymak, şöyle konuştu: "Ama biz bunları aklımızın kenarından bile geçirmiyoruz. Tek gayemiz Tunceli Valiliği ve Tunceli Belediyesi olarak güçlerimizi birleştirerek Tunceli'deki canların daha mutlu ve huzurlu olması, onların kendileri için, çocukları için, Tunceli için kurdukları hayallere, güzel günler için çalışmaya, hizmet etmeye çalışıyoruz. Tunceli'nin artık Türkiye 'nin gündeminde terörle anılan bir kent olmasını istemiyoruz. Tunceli halkı gerçek manada Türkmen Alevisi olan, inancına bağlı insanlar. Alevi inancı olarak sevgiyi, saygıyı, kardeşliği öne çıkaran insanlar. Ama maalesef Pkk denen terör örgütü bu insanlarımızı baskılamış, onları korkutuyor, korku dağları her tarafı sarmış. Esnafından, tüccarına, sivil toplumuna, sendikasına herkesi baskılamış ve insanlar özgür iradeleriyle, gerçek kendi iradeleriyle bir tavır alamıyorlar. O manada ben Tunceli halkının bir baskı altında olduğuna inanıyorum. İnşallah bizim bütün mücadelemiz öncelikle sizlerin üzerindeki bu baskıyı kaldırmak. “dedi.


Panelde Ondakuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman ERSANLI  İslam da Aleviliğin yeri ve önemi ile Alevilikte bulunan ocaklar hakkında katılımcılara açıklamalarda bulunuldu. Doç. Dr. İbrahim GÜL tarafından Hızır inancı ve orucuyla ilgili inançsal ve tarihsel bilgiler konusunda katılımcılara bilgi verildikten sonra, panel sanatçı Cengiz ÖZKAN ın müzik dinletisiyle sona erdi.