a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
MİMARİ PROJELER ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA SAKLANACAK


Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Osman KAYMAK mimari projelerin elektronik ortamda saklanması amacıyla Tapu Kadastro 16. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan protokolü imzaladı.

 

Vali/ Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Osman KAYMAK tarafından imzalanan ve hayata geçirilen protokol ile birlikte Belediyelerin  ve Tapu Müdürlüklerinin en büyük sorunu olan tapu arşivlerini sayısal ortama aktarma çalışmalarının bir ayağı daha yürürlüğe girmiş oldu. Bu kapsamda projelere ihtiyaç duyacak değerlendirme uzmanları da artık bu çalışmayla belediyelere ve tapu müdürlüklerine müracaat etmeyecekler, TAKBİS üzerinden mimari projelere ulaşmış olacaklar. Dolayısıyla projeler hem fiziki olarak yer kaplamamış olacak, hem de projelere kısa sürede ulaşılacak, bu uygulama hem Belediyemize  hem de vatandaşlara önemli kazanımlar sağlayacak.

 

Geçmiş dönemdeki uygulamalarda herhangi bir bina kat mülkiyetine geçtiğinde veya kat ittifakı kurulurken hem belediyede hem de tapu müdürlüğünde birer mimari projesinin bulunması gerekiyordu. Bu projeler hem belediye arşivinde, hem de tapu müdürlüğü arşivinde muhafaza edilirken de yer kaplıyordu. Arşivlerde saklanan mimari projeler kapsadığı alan açısından kurumlara sıkıntı oluşturmaya başlamıştı. İmzalanan ve hayata geçirilen bu protokol ile günün teknolojisine uygun olarak mimari projeler sanal ortamda saklanacaktır