a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Deprem ve Afet Biriminden Jeolojik ve Jeofizik Çalışmalar

Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne bağlı Deprem ve Afet Birimi, jeolojik ve jeofizik çalışmalarını sürüyor.

 

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan depremin ardından kurulan Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne bağlı Deprem ve Afet Birimi jeolojik ve jeofizik çalışmalarına devam ediyor.

 

İlk olarak Timaş sitesinde daha sonra da Aktuluk Mahallesi’nde jeolojik ve jeofizik çalışmalar başlattıklarını belirten belediyemiz Jeofizik Mühendisi Songül Gür, “Zemin sıvılaşmasının temel sebebi olan yeraltı su seviyesinin belirlenmesi ve yapıların statik projesi için gerekli olan parametreleri Rezistivite (Düşey Elektrik Sondajı- DES) sismik ve mikrotromör yöntemleri elde etmeye çalışıyoruz. Timaş ve çarşı merkezde bazı mahallelerimizde çalıştık. Şu anda Aktuluk Mahallesi’nin yer altı yapısını inceliyoruz. Sismikle çalışıyoruz. Yeraltındaki bütün parametreleri sismik ölçü alarak belirlemeye çalışacağız. Daha sonraki günlerde ise yeraltı suyunu da ölçeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Gür, “Yapılan çalışmalar ile zayıf zeminleri tespit ederek daha güvenilir yapılar inşa edilmesine ayrıca zemin yapı uyumunun sağlanması hedeflenmekte. Başkanımızın da daha önce belirttiği gibi halkımızın olası bir depremi en az hasarla atlatması için gerekli planlar yapılmakta ve bu konuda hassas bir çalışma yürütülmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.