a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK PROGRAMI

Binlerce vatandaşımız 15 Temmuz Şehitleri’ni anarak Demokrasi’ye sahip çıktı.

 

Vali/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL’ in çağrıları ile binlerce hemşerimiz 15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşünde Sayın SONEL’ i yalnız bırakmadılar.

 

Demokrasimizi ve Milli İrade’yi hedef alan hain darbe girişimi kahraman milletimizin cesur yürekliliği ile bertaraf edilmişti. Aynı ruh bir yıl sonra yeniden parlıyor. Hain darbe girişiminin ve Demokrasi’nin Zaferi’nin sene-i devriyelerinde ilimizde 15 Temmuz Şehitleri’ni Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ programı kapsamında;

 

11 Temmuz Salı günü Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL, aziz Şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okundu, Şehitlerimizin ruhlarına, gazilerimizin sağlığı için dualar edildi. Aziz Şehitlerimiz için Merkez Paşalar Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu ve akabinde programa iştirak eden Şehit ailelerimiz, Gazilerimiz ve vatandaşlarımıza yemek ikramı düzenlendi.

 

12 Temmuz Çarşamba günü Gençlik Merkezi Konferans Salonu’nda 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Sonrasında Atatürk Mahallemiz’de ki Sağlıklı Yaşam Parkı’nda Badminton etkinliği düzenlendi. Gençlik Merkezindeki Kitap Cafe’de ‘Vatan, Milli Birlik ve Dayanışma’ konulu kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.

 

13 Temmuz Perşembe günü Atatürk Mahallemizde bulunan Sağlıklı Yaşam Parkı’nda gençlerimiz için basketbol turnuvası düzenlendi. Atatürk Stadyumu’nda 15 Temmuz Şehitlerimiz anısına Atletizm Koşusu düzenlendi. Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel, Şehit aileleri ve Gazilerimizi Valilik Konutu’nda ağırladı. Birlikte yemek yedikten sonra İl Kültür Merkezi’nde ‘Kod Adı K.O.Z.’ adlı film gösterimi gerçekleştirildi.

 

15 Temmuz Cumartesi günü  Tunceli Devlet Hastanesi kavşağı üst yol kısmında  Valiliğimizce oluşturulan Hatıra Ormanı’na Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel öncülüğünde ilimiz protokolü tarafından Şehitlerimize ithafen 250 fidan dikimi gerçekleştirildi. Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü için 15 Temmuz Şehitler Bulvar’ı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüz binası önünde toplanan beş bin civarında vatandaşımız ile Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü başlatıldı.

 

Vali/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL, 18.30’da başlatılan yürüyüşe öncülük etti güzergâh üzerindeki vatandaşlarımızın coşkulu heyecanına ortak oldu. Balkonlardan, pencerelerden alkışlarla destek olan vatandaşlarımızı selamladı. Sayın Tuncay SONEL öncülüğündeki kortej Valilik Meydanı’na kadar yürüdü. Meydana varışlarında 15 Temmuz’da ülkemizde yaşananları gözler önüne seren fotoğraf sergisini gezdi. Akabinde Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile program başladı. Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutuldu. Şiir Dinletisi, sivil toplum örgütleri, Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt Dedemizin ve TBMM İçerisinde grubu bulunan siyasi partilerin ilimiz teşkilat başkanlarının (AK Parti, CHP ve MHP) günün anlam ve önemine irhafen konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel konuşmalarına PKK Terör Örgütü mensuplarınca Şehit edilen Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın şehadet haberinin milletimizi derinden yaraladığını belirterek ’15 Temmuz hain darbe girişiminde Pensilvanya’dan alçak FETÖ’den talimat alan hainler devletimiz, askerimiz, polisimiz, kurumlarımızın içine sinmiş o alçaklar, tankı tüfeği, helikopteriyle bu aziz milletimizin üzerine yürüdüler. Ama o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrıyla bütün millletimiz meydanlara çıktılar. Canlarını, kanlarını Vatanımız uğruna verdiler. 15 Temmuz ve bu toprakları vatan yapan tüm Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, kahraman Gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyoruz. Ayrıca iki hafta önce Tunceli’de göreve başladık. Artık buranın ekmeğini yiyecek buranın suyunu içip havasını teneffüs ediyoruz. Terörle mücadele kanımızın son damlasına kadar devam edecektir’ Tunceli’nin artık terörle anılmaması gerektiğini belirten Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Sonel, ‘Tunceli, Dersim; Munzur’uyla misafirperver insanlarıyla, kültürüyle, turizmiyle, ters lalesiyle, balıyla, sebzesiyle, meyvesiyle bu güzel insanlarıyla gündeme gelsin. Bu alçaklara sesleniyoruz. Terörle mücadele kanımızın son damlasına kadar devam edecektir. Çünkü çocuklarımıza daha güçlü ve daha güzel bir ülke bırakmak zorundayız. Eğer devletimiz olmazsa ne Camii’miz, ne Cemevi’miz, ne hastanemiz ne de okulumuz olur. Hiçbir şeyimiz olmaz. Yüce Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, vatanımıza göz dikenlere bu güzel insanlarına göz dikenlere fırsat vermesin’ dedi.

 

Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel konuşmalarını coşkulu bir alkış eşliğinde sonlandırdıktan sonra Şehit olan 250 Vatan Evladı’nın isimleri ile birlikte Kahraman Astsubay, Şehit Ömer Halisdemir’e ağıt isimli şiir okundu.

 

Valiliğimizin davetleri ile İstanbul’dan İlimize gelen 15 Temmuz 2016 günü vatan savunmasında hainlerle çarpışan ve Milli İrademizin, Demokrasimizin korunması uğruna canlarını feda etmekten çekinmeyen Gazilerimiz Yüksel AKIN ve Mehmet KUNUK’un konuşmaları gerçekleştirildi. Gerçekleşen konuşmalardan sonra Tunceli Belediyesi’nce 15 Temmuz Konulu Video Belgesel gösterildi.

 

Cemevi Dedesi’nin duası ile Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL’ in çağrısıyla Demokrasi Nöbeti başladı. Sabah’a kadar süren nöbet Vali/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL’in beraberinde ilimize program için teşrif eden TBMM 22.Dönem Mardin Milletvekili Sayın Nihat Eri Beyefendi ve beraberindeki heyetle Merkez Paşalar Camii’nde sabah namazını eda ettiler. Bugün akşama kadar etkinliklerin yanısıra Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel ilk göreve başladığı günden itibaren geçen iki haftalık sürede Şehit ailelerimizi, Gazilerimizi, Yetim ve Öksüzlerimizi, Engelli vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret edip konukları oluyor, dertlerine merhem olma ümidi ile çok özel çalışmalar yürütülüyor. Şuana kadar 20 Ailemizi ziyaret eden Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın SONEL,  Merkez’de bulunan ve yöre insanımızca önemli bir ziyaretgah olan Gola Çetu’da Cem Evi Dedelerini ziyaret etti ve oradaki vatandaşlarımız ile biraraya gelip vatandaşlarımızın sorunlarını, dertlerini çözmeye odaklı görüşmeler gerçekleştirdi. Vali/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay SONEL bugün içerisinde de birtakım aile ve mahalle ziyaretlerine devam edecek.

 

Tunceli Valiliği ve Belediyemiz tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Programına Valimiz/Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Tuncay Sonel`in yanı sıra Jandarma Bölge Komutanımız Sayın Tümg. Salih Karataş, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Behçet İşlek, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Ersin Tursun, Munzur Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof.Dr.Ubeyde İpek, Vali Yardımcılarımız Sayın Selami Kaya ve Sayın Hasan Çiçek, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Doğu Ateş, Siyasi Partilerimizin İl Başkanları, Kurum ve Kuruluşlarımızın Yöneticileri, Sivil Toplum Örğütlerinin Temsilcileri, Şehit ve Gazi yakınları ile binlerce vatandaşımız katıldı.