a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Tunceli’de Yaklaşık 7000 Kişi Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı dolayısıyla Tunceli'de anma yürüyüşü düzenlendi.
Yürüyüşe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Tunceli Valisi/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, 4. Komando Tugay Komutan V. Piyade Albay Ferudun Bircan, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Ersin Tursun, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Vali Yardımcıları Selçuk Yosunkaya ve Akın Zor, Alay Komutanı Albay Tekin Aktemur, Emniyet Müdürü Doğu Ateş, AK Parti İl Başkanı Fatih Tek,kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ile binlerce kişi katıldı.
Atatürk Mahallesi Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde başlayan yürüyüş boyunca, binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları taşıdı ve sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.
Tunceli Valiliği önüne kadar devam eden yürüyüşte, şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Tunceli Belediyesi tarafından vatandaşlarımıza çorba ikramında bulunuldu.
Valilik önünde açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Şehitlerimize baktığımız zaman Çanakkale'de olsun, Sarıkamış'ta olsun, Kutul Amare'de olsun bizim şehitlerimiz tek bir dinin, tek bir kimliğin, tek bir etnik yapının unsurları değildir. Bu coğrafyanın unsurlarıdır. Yani o cephede Alevi'si de Sünni'si de Kürt'ü de Türk'ü de vardır. Çünkü topyekun, hep beraber bu coğrafyanın kendilerine vatan kılınmasını, bu bayrağın kendilerini temsilen dalgalandırmak için canlarını vermişlerdir. O yüzden bunları unutmadığımız sürece birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizi sürdürürüz ve bizi vatan yapan, ülke yapan birlikte Türkiye yapan değerleri hep beraber koruruz. Bütün bu değerleri bir kez daha hatırladık ve bu toprakların, bu coğrafyanın bin yıldan beri hepimizi kucakladığını bir kez daha hatırladık. Sarıkamış'ın bu coğrafyayı korumak için verilmiş bir mücadele olarak o gün yaşandığını bir kez daha hatırladık. Tarih sadece zaferlerin hatırlandığı, yad edildiği bir ders değil. Bizim için aynı zamanda tarih hatalarımızın da yanlışlarımızın da hatırlandığı ve bizim için öğrenme, bir ders olduğu disiplin. O yüzden bugün Sarıkamış'ın hatırlanmasının, orada hayatını kaybeden 60 bin evladımızın hep birlikte yad edilmesinin büyük bir kıymeti vardır. Valiliğimize ve bizi yalnız bırakmayan Sayın Vekilimize teşekkür ediyorum" dedi.
Program sonrası, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Tunceli Valiliğine geçerek burada Tunceli Valisi/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel ile bir süre görüştü.