a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
“Kandil Yakınındakini Yakmadan Uzaktakilere Işık Vermez”
       
      Tunceli Valiliği ve Belediyemiz tarafından kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Yazar Ahmet Turgut ile  “Ortak Acı Kerbela” konferansı İl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
 
Konferansta Kerbelada yaşanan acı ile ilgili bilgiler veren Yazar Ahmet Turgut; Öncelikle Tunceli merkezde bu bereketli organizasyona vesile olduğu için Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Tüm hazirunu saygıyla selamlıyorum. Beyler hanımefendiler ve genç kardeşlerimiz hoş geldiniz.  Kerbela sayfalar dolusu kitaplara konu olmuş acı ve bir o kadarda gönüllere taht kurmuş bir olay. Kerbela bizim için bir rahmet. Biz belki de Kerbela olmasa Evladı Resul ile bu kadar dilimizi tatlandıramayacaktık ya da bu kadar gönlümüze ayna tutamayacaktık.
 
Biz anlayabilirsek Kerbelayı ve Kerbelanın mektebinden ders almaya çalışırsak sosyal, kültürel, sosyolojik her açıdan Kerbela büyük bir rahmettir. Kerbelanın günü yok, biz hep Muharrem aylarında Kerbelayı hatırlayan bir toplum olduk. Ama şu an Recep ayındayız ve tekrar Kerbelayı yâd edebildik. Buna vesile olan herkesten Allah razı olsun. Sevdiklerimizden birini kaybettiğimizde içimiz nasıl yanıyorsa Kerbela acısı da öyledir. Kandil yakınındakini yakmadan, uzaktakilere ışık vermez diyerek sözlerine son verdi.
 
Peygamber Efendimizi, Kerbelada yaşanan acı olayı, Ehlibeyti Ahmet Turgut anlatılarıyla katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Programa Tuncelili hemşerilerimizin katılımı oldukça yoğundu.
 
Vali/Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel’in Yazar Ahmet Turgut’a hediye ve çiçek takdimi ve sonrasında Hacı Bektaş Veli Kültürünü Yayma ve Yaygınlaştırma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt tarafından verilen hediye takdim edildi.
 
Program sonrasında Yazar Ahmet Turgut, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel’in katılımcılara armağan edilmek üzere özel olarak hazırlattığı kitapları imzalandıktan sonra çekilen hatıra fotoğraflarının ardından son buldu.