a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Seher'in Kadınları İlgi Gördü

Belediyemizce “her ay bir tiyatro etkinliği” kapsamında Milli Mücadele'nin Kadın Kahramanı Üsteğmen Kara Fatma'nın hikayesinin anlatıldığı Seher'in Kadınları adlı tiyatro oyunu seyirciyle buluştu.
Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel'in katkılarıyla İl Kültür Merkezinde saat 10.30 ve 14.00’da olmak üzere iki seans olarak sahnelen, Kara Fatma’nın hikayesinin anlatıldığı “Seher’in Kadınları” adlı tiyatro oyunu seyirciden tam not aldı.
Oyunda, Milli mücadelenin kadın kahramanı Üsteğmen Kara Fatma’nın hikayesi başta olmak üzere, savaş yıllarında kadınların üstlendikleri görevler duygusal bir dille anlatıldı. Tek perdelik oyunda, Kocası Sarıkamış’ta şehit düşen Fatma Seher’in gönüllü intikamcı birliği kurarak, savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler, o dönemin ruhuna uygun olarak yazılan senaryo, kostümler ve sahne dekoruyla izleyiciye aktarıldı. Oyunun sonlarına doğru Türkiye’de öldürülen kadınların fotoğrafları slayt şeklinde gösterilerek, kadına karşı şiddetin bitirilmesi vurgulandı.Yaklaşık bir saat süren tiyatro oyunu, izleyicilerden alkış aldı.
Tiyatro etkinliği, Vali Yardımcısı Akın Zor'un oyunculara çiçek ve hediye takdim etmesinin ardından sona erdi.