a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
“Oku Kitabını Al Armağanını Projesi” Sona Erdi

İlimizde kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve geliştirilmesi için Vali/Belediye Başkan V.Tuncay Sonel‘in himayelerinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan "Oku Kitabını Al Armağanını" Projesi sona erdi.
İlimizdeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanan “Oku Kitabını Al Armağanını Projesi” sonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri Seyit Rıza Parkında düzenlenen törenle verildi.
Ödül törenine Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, 4. Komando Tugay Komutan V. Piyade Albay Ferudun Bircan, Vali Yardımcıları Selçuk Yosunkaya ve Akın Zor, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, kurum müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
Ödül töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.
Törende konuşan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, göreve başladığı ilk aylarda eğitimi birinci önceliği arasına aldığını belirterek,
“11 ay önce Tunceli’de hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı görevine başladığımızda her ortamda eğitimin birinci önceliğimiz olduğunu söyledik. Burada yapılan bütün faaliyetlerin temelinde çocuklarımızı geleceğe nasıl daha iyi hazırlayabiliriz anlayışı var. Bunun için Devlet olarak her daim çocuklarımızın, gençlerimizin yanındayız. Yarın yaz tatili başlıyor. İlk geldiğimiz zamanlarda bu sezon 72 okulumuzdan en çok kitap okuyan 72 birinci öğrencimize laptop, ikinci öğrencimize bisiklet, üçüncü öğrencimize saat ve tüm öğrencilerimize kitap armağanımız olacağını söylemiştik. Öğrencilerimiz kitaplarını okudular. Okullarımızdan bize ilk üçe giren öğrencilerimizin listesi geldi. Ben bu çalışmada emeği geçen Vali Yardımcımızdan Milli Eğitim Müdürüne, tüm öğretmen ve öğrencilerimize, Belediyemize, bize destek veren hayırsever dostlarımıza teşekkür ederim” dedi.
“Munzur’u Venedik’e çevirdik”
Munzur’un şehri Tunceli’de vatandaşların artık gondol sefası yapabileceklerini söyleyen Sonel, “Az önce Munzur’da size yine bir Sürpriz yaptık. Munzur’u adeta Venedik’e çevirdik. Az önce gondollarımız geldi. Yaklaşık 11 aydır Tunceli-Pülümür-Erzincan güzergâhına ayrılan 1 Milyar ödenek konusu başta olmak üzere yapmış olduğumuz bütün parklarda, yeraltı çarşısında, kent meydanında, Türkiye’nin en kaliteli suyu Munzur suyunun Ovacık Gözelerinden il Merkezimize getirilmesinde, yıllardır konuşulan fakat bir türlü yapılmayan Demiroluk Virajının yapılmasında, hayvan barınağının yapılmasına kadar, 9 Km’lik ışıklandırma projemize kadar, parklar, yüzme havuzları, bu kadar kısa sürede o kadar çok iş yapıldı ki bu konuda bizden her türlü desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza sizlerin huzurunda Tunceli halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Çünkü yıllardır konuşulup hayal olan konuların hepsi yavaş yavaş bitiyor. Hızlı bitenler de var. Az önce gondolla ilk turumuzu yaptık. Artık Venedik’e gitmeye gerek yok. Munzur’un şehri Tunceli’de artık gondol sefası yapabilecekler.Munzur üzerinde yapılması planlanan bir HES vardı. Geldiğimiz ilk günlerde Sayın Bakanımızla da görüşmüştük. Onlar da her türlü desteği verdiler. Artık Munzur üzerinde HES değil. Dünya Rafting Federasyonu tarafından 36 Km’lik Uluslararası Rafting Parkuru yapıldı. Bu şu demektir; Artık Munzur Nehri, doğasıyla, endemik bitkileriyle, raftingiyle, gondoluyla, su sporlarıyla halkımızın hizmetine girecek.” diye konuştu.
Vali Sonel “Size şimdiden iyi tatiller diliyorum. Size emek veren ailelerinize, öğretmenlerinize teşekkür ediyorum. Kitap okumaya devam edin. Kitap okursanız güçlü olursunuz, bilgili olursunuz. Hayata adımlarınızı daha sağlam atarsınız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
72 okulda düzenlenen yarışmanın ardından, dereceye giren öğrenciler bilgisayar, bisiklet, saat ve kitap ile ödüllendirildi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokolün elinden aldı.
Ödül töreni, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel ve katılımcıların öğrencilerle toplu fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.