a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Kent Meydanı ve Yenilenen Yeraltı Çarşısı Davullu Zurnalı Törenle Açıldı

Kent Meydanı ve Yenilenen Yeraltı Çarşısı Davullu Zurnalı Törenle Açıldı
Belediyemizce yapımı tamamlanan Kent Meydanı ile içerisinde 85 iş yerinin bulunduğu ve yağmur, kar sularının sızması nedeniyle zarar gören Yeraltı Çarşısı, yenilenerek hizmete açıldı. Düzenlenen törenle Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel tarafından Yeraltı Çarşısı esnafına işyerlerinin anahtarları teslim edildi.
Eskiden virane bir görünüm sergileyen, Belediyemizce yeniden yapılan Kent Meydanımızın tamamlanmasıyla ilimizin en büyük eksiklerinden biri daha giderilmiş oldu. Özellikle yaz akşamları ailelerin çocuklarıyla keyifli vakit geçireceği 2600 m2 açık alana, 2 kafe ve 4 süs havuzu yapıldı. Peyzaj düzenlemeleri tamamlanan alan, ilimizin dikkat çeken yerlerinden oldu.
İçerisinde 85 iş yerinin bulunduğu ve yağmur, kar sularının sızması nedeniyle zarar gören Yeraltı Çarşısı da tamamen yenilenerek esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.
Kent Meydanında düzenlenen açılış törenine Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, 4’üncü Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Feridun Bircan, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Açılış törenine "Çılgın davulcu" lakabıyla bilinen davulcu Muharrem Yılmaz ise davul şovlarıyla renk kattı.
Törende konuşan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilmeyen projeleri kısa süre içerisinde hayata geçirdikleri belirtti. Sonel, “14 aydır hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı görevini yapıyoruz. Bu süre içerisinde yapmış olduğumuz, yıllardır konuşulan fakat bir türlü faaliyete geçmeyen projeler Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın destekleriyle bir bir hayata geçirildi. Bulunduğumuz yer Kent Meydanıydı. Burası çok kötü durumdaydı. Buranın altında 85 mağaza vardı. Orası da adeta dökülüyordu, içler acısı bir durumdaydı. Esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza yakışmıyordu. Kent Meydanımızı yeniden düzenledik. Yeraltı Çarşımızı da pırıl pırıl yaptık. Kent Meydanı ve Yeraltı Çarşısı Yenileme Projemizin, hem Tunceli’mize hem esnaf arkadaşlarımıza hem de burayı kullanacak yöremiz insanına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice ise yaptığı konuşmada, Vali/Belediye Balkanı Tuncay Sonel’in, hayata geçirdiği projelerle ilimize dokunduğuna dikkat çekerek, “Esnaflarımız adına, ilimiz adına Sayın Valime ne kadar teşekkür etsem azdır. Sayın Valimizin ilimize gelmesiyle birlikte kentimize, insanımıza, sokağımıza, esnafımıza, vatandaşlarımıza dokundu. Kent kendine geldi ve huzur buldu. Kentimiz, yılların birikmiş sorunlarının çözümünü buldu. Bu konuda Valimize çok teşekkür ediyoruz. Kendisi ilimiz için çok büyük bir şans. Her zaman Valimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Açılışın ardından Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel ve beraberindekiler, Yeraltı Çarşısını gezip esnaflarımıza anahtarlarını teslim etti.
Yenileme çalışmaları kapsamında çarşıya havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemi yapıldı. Su tesisatı, yangın sistemleri ile iş yeri tablaları yenilendi. Kamera sistemi ve TV hatları takıldı. Çarşının girişine engeli olan bireyler için rampa yapıldı. Zeminler mermerle döşenerek dekoratif aydınlatma üniteleri yerleştirildi.
85 iş yerinin bulunduğu Yeraltı Çarşısının yenilenip modernize edilmesiyle esnaflarımızın yıllardır çektiği sıkıntılar son buldu.
Yeraltı Çarşısı esnaflarımızdan Süleyman Aydın, çarşının yenilenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çarşı çok yıpranmıştı. Esnaf çok zor durumdaydı. Su akıntıları vardı ve kullanılmayacak durumdaydı. Sayın Valimize duruma el koyup burayı yenilediği için teşekkür ederiz. Güzel bir proje, iyi bir yatırım oldu.” dedi.
Esnaflarımızdan Cafer Kılagöz ise “Eskiden çarşının her tarafından su akıyordu. Tuvalet suları akıyordu. Çok kötü durumdaydık. Eşyalarımız tahrip oldu. Sayın Valimiz buraya el attı. Yeni hali çok güzel. Hiçbir eksiği yolmadığı için Sayın Valime teşekkür ederiz.” diye konuştu.
Yaklaşık 9 ay gibi kısa bir sürede, 8 Milyon TL maliyetle tamamlanan Kent Meydanı ve Yeraltı Çarşısı, hiçbir karşılık alınmadan vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın hizmetine sunuldu.
Kitap, kırtasiye, oyuncak, tuhafiye, ayakkabı ve giyim mağazaları ile birçok ihtiyacın giderileceği bir mekan haline gelen Yeraltı Çarşısı, en modern haliyle ziyaretçilerini ağırlayacak.