a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Kamu Başdenetçisi Malkoç’tan Tunceli Ziyareti

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tunceli'ye geldi.
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet ilk olarak Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel'i makamında ziyaret etti.
Ziyaret sırasında konuşan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, "14 aydır hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı görevimiz var. Yaptığımız her işte başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanlarımızın büyük desteği var. Yöre halkımız adına hem Sayın Cumhurbaşkanımıza hem Sayın Bakanlarımıza hem de Sayın Başkanlarımıza bize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.
Sonrasında konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Kurumu'nun halkın avukatlığını yaptığını, aynı zamanda tavsiye ve kararlarıyla idare ile idarecilere yol gösterdiğini söyledi.
"Tunceli'deki Güzellikleri Yerinde Görmeye Geldik"
Malkoç, son dönemlerde Tunceli'de meydana gelen değişim ve dönüşüm ile terörle mücadele sonrasında ilde oluşan olumlu etkileri yerinde görmek için geldiklerini belirterek, "Epey zamandır Tunceli’deki gelişmeleri basından takip ediyorduk. Hem burada yapılan güzellikleri görmek hem de terörle mücadele konusunda duyduklarımızı yerinde izlemek için bugün Tunceli’deyiz. Dün çok güzel görüşmelerimiz oldu. Üniversitemizi ziyaret ettik. Şehrin geneli ile ilgili bilgiler aldık. Özellikle son zamanlarda trafik kazaları, yangınlar ve benzeri olumsuz haberler basına çok yansıyor. Ama bunun istisnalarından birisi de Tunceli’den gelen güzel haberlerdir. Gerek şehrin içinden geçen Munzur Çayı'ndaki yeni düzenlemeler gerekse bahsettiğim gibi uzun zamandan beri burada huzura duyulan hasret. Vatandaşın can ve mal güvenliği açısından terörle mücadelede de gelinen noktayı hem arkadaşlarımızdan dinledik hem de görmüş olduk.Türkiye’nin dört bir tarafının ayrı ayrı güzellikleri var. Tunceli’nin tarihi konumu, geçmişi, yakın tarihimizdeki yeri önemli. Ama burada bu hizmetleri görmek Türkiye’nin geleceği açısından da fevkalade mühim. Burada, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin dört bir tarafında teröre karşı verilen mücadelede hukukun içerisinde kalarak bu mücadeleyi vermek de ayrı bir önem taşımaktadır"dedi.

"Tunceli, Türkiye’de birçok ilin gıpta edeceği bir şehir haline geldi"
Tunceli'de temin edilen huzur ortamının ardından Avrupa'nın yanı sıra Körfez ülkelerinden de turist çekeceğine dikkat çeken Malkoç, şöyle konuştu:
"Tunceli’deki bu güzellikleri, Avrupa’da yaşayan bütün Tuncelililer, Türkiye’nin dört bir tarafında yaşayan Tuncelililer gelip gördüğünde fevkalade memnun olacaklarıdır. Biz burada mücadele eden güvenlik güçlerimize Cenab-ı Allah’tan sağlık, hayırlı uzun ömür ve üstün başarılar diliyoruz. Adliyeden mülkiye’ye, eğitimden sağlığa kadar hizmet veren bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Tunceli'nin güzellikleri basına yansıdığında hakikaten Türkiye’de birçok ilin gıpta edeceği bir şehir haline geldi. Tunceli terörden kurtuldu ve ihracat yapıyor. İstihdam alanlarını arttırdı. Sayın Vali’mizle de görüştük. Özellikle Tunceli’nin doğal zenginlikleri, doğal kaynakları birçok ülkede olmayan çeşitliliğe sahip. Biliyorsunuz son yıllarda Arap ülkelerinde, özellikle zengin Körfez ülkelerinden Türkiye’ye çok sayıda turist geliyor. Bunların çoğunun güzergâhı ve konakladıkları yer Karadeniz Bölgesi çünkü çölden geliyorlar, sıcak iklimden geliyorlar. Karadeniz’de de yeşillik, akarsuların içerisinde kendilerini adeta cennette hissediyorlar.
Aynı güzellikler Tunceli’de de var. Huzur ve asayiş de temin edildi. Bundan sonra belki var olan çalışmalara ilave edilmesi gereken husus, mutlaka ve mutlaka bu bahsettiğimiz yörelerden Avrupa’nın dışında Körfez ülkelerinden buraya turist getirmek ve kazandırmak. Erzincan Pülümür yolu tamamlandığında zaten Tunceli’nin limanlara, Karadeniz’e ulaşımı daha da kolay olacaktır. Ben emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de sağlıklı, huzurlu hayat diliyorum. Başarıları bütün Türkiye’nin her tarafına basın aracılığıyla duyuran, Sayın Valimize özellikle teşekkür ediyorum."
Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet Valilik ziyaretinin ardından Tunceli Belediyemizi ziyaret etti.