a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Tunceli’de Cumhuriyetimizin 95. Yılı Törenle Kutlandı

Tunceli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.
Tunceli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 95. yılı programı, Vali/ Belediye Başkan V.Tuncay Sonel’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Ardından Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen törene, Vali/ Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, 4. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Muhammet Kelami Kablay, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Adem Aydın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seçkin Şenlik, Vali Yardımcıları Akın Zor ve Selçuk Yosunkaya, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sinan Şen, şehit ailelerimiz, gazilerimiz, Cumhuriyetle yaşıt dede ve ninelerimiz, kamu kurumlarının müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk Stadyumunda, Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalar, Vali Sonel ile Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak'ın, katılımcıların bayramını kutlamasıyla devam etti. Ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan mesajı okundu.
Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, “Cumhuriyetimizin 95. Yılı kutlu olsun. Bugün, yurt içinde ve yurt dışında Cumhuriyetimizin kuruluşunu büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bu toprakları vatan yapan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Yurt içinde ve yurt dışında teröristlerle mücadele eden kahraman askerimize, polisimize, güvenlik korucularımıza tüm emeği geçenlere kolaylıklar diliyorum.” dedi.
“Kundaktaki Bebeği Babasız Bırakanın Yanına Bırakmayacağız”
İki gün önce Nazımiye ilçemizde PKK'lı teröristlere yönelik yürütülen operasyon sırasında kötü hava koşulları sonucu 2 kahraman askerimizin şehit olması nedeniyle buruk bir bayram geçirdiğimizi ifade eden Vali Sonel,
“Bu Cumhuriyet Bayramı’nda hüzünlüyüz. İki gün önce operasyon sırasında havanın aniden soğuyup tipiye çevrilmesi sonucu hipotermi geçiren iki vatan evladımızı hastanede doktorlarımızın her türlü müdahalesine rağmen maalesef kaybettik. Onun hüznü ve burukluğu var içimizde. Tunceli’den sesleniyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın, Sayın Milli Savunma Bakanımızın ve milletimizin azmi, desteği ve gayretiyle dağlarda son bir terörist kalmayıncaya kadar, teröristle mücadelemiz devam edecektir. Çünkü Tunceli’miz başta olmak üzere bu memleket huzuru hak ediyor. Çocuklarımız, vatandaşlarımız huzuru hak ediyor. Kundaktaki bebeği babasız bırakanın yanına bırakmayacağız. Hainleri tek tek etkisiz hale getireceğiz. 16 aydır Tunceli’deyiz. Ekip arkadaşlarımla birlikte Devletimizin sıcaklığını, merhametini, şefkatini yöre insanımıza göstermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.
Törende öğrencilerimize çok çalışmaları yönünde seslenen Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, şu ifadeleri kaydetti:
“Çocuklarımızdan rica ediyorum. Çalışın, bilgili olun ve bu memleket için güzel işler yapın. Çalışın ki bu ülkenin Aziz Sancar’ları çoğalsın. Tarihinizi iyi öğrenin. Bu ülke kolay kazanılmadı. Bu ülke için nice anaların, nice bacıların yüreği yandı. Bugün Cumhuriyetle yaşıt dede ve ninelerimiz var aramızda. Onların kıymetini bilelim. Geçen yıl sayı 45’ti bu yıl sayı 38. Fırsat buldukça dede ve ninelerimize gidip hal hatır sorun. Aynı zamanda şehit yakınlarımızı, gazilerimizi, yetim, öksüz evlatlarımızı, engeli olan vatandaşlarımızı sık sık ziyaret edin.”
Vali Sonel, güvenlik güçlerimizin yürüttüğü başarılı operasyonlarla Tunceli’nin artık huzur kenti olduğuna dikkat çekti. Sonel,
“Tunceli artık bir huzur şehri. Kahramanlarımız Tunceli’nin, ülkemizin hatta dünyanın dört bir yanında canlarını hiçe sayarak bu huzur ortamını sağlıyorlar. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara fırsat vermeyelim. Yüce Rabbim başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere bu memlekete emeği geçen tüm çalışanlarımızın ayağına taş değdirmesin. Yapacağımız çalışmalarla çocuklarımıza daha güçlü bir ülke bırakacağız. Yaklaşık 16 aydır yapmış olduğumuz çalışmalarla Tunceli’nin çehresi değişmeye başladı. Bu çalışmalarda, bize büyük katkı veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutluyorum.” diyerek duygularını ifade etti.
Vali Sonel'in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Kick boks ve karate gösterilerinin de yer aldığı kutlama programında, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrencilere ödüller verildi.
Kutlamalar resmigeçit töreni ile sona erdi.