a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Tunceli’de İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

Tunceli’de 2019 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel başkanlığında yapıldı.
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Tunceli İl Müdürlüğü tarafından Öğretmenevi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda işsizliğin giderilmesi, istihdamın arttırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.
Toplantıda konuşan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, “İstihdamda 81 il arasında sonuncu durumdayken şu anda ilk 10’dayız. Kadın istihdamı ve engeli olan vatandaşlarımızın istihdamında ise Türkiye’de 1. sıradayız. Tunceli’de 2016 yılında çalışan kişi sayısı 7 bin 794 iken, 2018 yılında bu sayı 11 bin 438 kişiye yükseldi. Tunceli, istihdamda büyük bir artış yaşadı. Bu süreçte bizlere destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca emeği geçen İŞKUR ve SGK müdürlerimize ile hayırsever işadamlarımıza da teşekkür ediyoruz.”dedi.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Özdemir Aktaş ise yaptığı konuşmada, 2019 yılında Tunceli’de çalışan kişi sayısını 15 bine çıkararak Tunceli’de istihdam alanında rekora imza atmayı hedeflediklerini belirtti. Aktaş,
“2018 yılında 3 bin 245 kişinin iş sahibi olmasını sağladık. İş ve Meslek Danışmanlarımızca 954 işyeri ziyaret edildi ve kurumumuzun faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Yine Kurumumuza gelen 7 bin 243 kişiye İş ve Meslek Danışmanlarımızca bireysel görüşme hizmeti gerçekleştirdik.” dedi.
İşbaşı eğitim programının önemine de değinen Aktaş, “2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 215 eğitimle 521 katılımcıyı programdan faydalandırdık. Yine il ve ilçelerde çeşitli mesleklerde işbirliği kapsamında düzenlediğimiz kurslarla 390 kursiyerimizi kurslarımızdan yararlandırdık. Girişimcilik Eğitim Programı çerçevesinde 106 kursiyeri programdan faydalandırarak yeni girişimci sertifikası almalarına vesile olduk.” diye konuştu.
Toplantı kurul üyelerinin görüş ve önerilerini aktarmalarının ardından sona erdi.