a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Valilikçe Dağ Keçisi Avlanması Yasaklandı

Son günlerde Tunceli’de özellikle koruma altında bulunan dağ keçisi, vaşak gibi türlerin kaçak avcılar tarafından avlanması üzerine Valiliğimiz harekete geçti.
Valiliğimizce alınan karar gereğince; ilimizde Tarım ve Orman Bakanlığımızca koruma altına alınan Yaban Keçisi (Bezuar), Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi (Şamua), Vaşak, Su Samuru, Boz Ayı, Ur Keklik, Kurt gibi türlerin herhangi bir sebeple avlanması yasaklandı.
Koruma ve denetim çalışmaları İl Jandarma Komutanlığımız ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.
Belirtilen yasağa uymayanlar hakkında ise 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 2. ve 4. Maddeleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu Kararının 5. Maddesi hükümleri uyarınca gerekli idari işlemler yapılacak.
Yaban Hayvanlarına Helikopterle Yemleme
Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel’in talimatlarıyla İl Jandarma Komutanlığımız ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerimizce helikopterle yaban hayvanlarına yem bırakıldı.
Ekiplerce hazırlanan ekmek, buğday, mısır gibi yemler, özellikle yaban hayvanı popülasyonunun yoğun olduğu ve karla kaplı alanlara havadan bırakıldı.
Vali Sonel: Yaban Hayatına Sahip Çıkıyoruz
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, özellikle yöre insanımızca ayrı bir öneme sahip dağ keçisi ve diğer yaban hayvanlarının korunması için böyle bir karar aldıklarını belirtti. Sonel,
“Bugün itibari ile Tunceli genelinde Valiliğimizin kararıyla başta Yaban Keçisi, Ur Keklik ve koruma altında olan Vaşak, Kurt, Boz Ayı gibi hayvanlarımızın avlanması kesinlikle yasaklanmıştır. Bu yıl ülkemizin her yerinde olduğu gibi Tunceli’de de kış çetin geçmektedir. Bazı ilçelerimizde 3-4 metreyi bulan kar yağışları oldu. Yoğun kar yağışlarından dolayı da beslenemeyen yaban hayvanlarımız için hem Jandarmamız hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızca hayvanların beslenmeleri sağlandı. Dağlara buğday, mısır, ekmek gibi yiyecekler bırakılmıştır.Tunceli endemik bitkiler ve yaban hayatı bakımından ülkemizin en önemli yerlerinden bir tanesidir. Bizler Valiliğimiz ve Tunceli halkı olarak yaban hayatına sahip çıkıyoruz. Tunceli’ye dışarıdan gelen kaçak avcılar maalesef birkaç yaban keçimizi vurmuşlardı. Bizler de tespit ettik ve gereken cezalar uygulandı. Bu konuda çok hassasız. Yaban keçisi özellikle yöre insanımız için çok önemli. Bunlara sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.