a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Cem TV’ye konuk olan Başkan Maçoğlu: “Dersim, Kolektif Anlayışı Yani Biz Olmayı Hak Ediyor”

Cem TV’ye konuk olan Başkan Maçoğlu: “Dersim, Kolektif Anlayışı Yani Biz Olmayı Hak Ediyor”


Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, Cem TV'de Ali Aksünger'in hazırlayıp sunduğu ‘Uyan Türkiye’ programına konuk oldu. Maçoğlu, “İnsanların kendisinin seçtiği ve temsil etmesini istediği kişilerden istediği şey seçim zamanı sadece o kişiye oy kullanması değildir. Meseleyi sandıktan ibaret görürseniz ben olursunuz, biz olmazsınız. Dersim bu noktada kolektif anlayışı yani biz olmayı hak ediyor” dedi.


Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanlığı ve Dersim Belediye Başkanlığı'nı yan yana getirince Ovacık’ın daha küçük olduğunu belirterek “Önceki ilçeyle kıyaslama yaptığımızda orası daha küçüktü ve orada herkese ulaşabiliyor, göz göze gelip ilişki kurabiliyorsunuz. Dersim öyle değil. Seçim çalışmaları sürecinde herkese ulaşamamanın stresi vardı fakat bu süreç de iyi geçti bizim açımızdan. Gittiğimiz her evde, her yerde, her mahallede insanlar kapılarını açtı bize. Yemeğini, aşını bizimle paylaştı” ifadelerini kullandı.


‘Kolektif Üretimi Büyüten Bir Anlayış Örgütlüyoruz’


Ardından Dersim’de yapılacak çalışmalara dair Ali Aksünger’ in sorularını cevaplayan Maçoğlu, “İlk dönemler üç ayağı olan bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Turizm, tarımsal faaliyetin genişleyip köylere yayılması ve kültürel çalışmalar. Biz bu çalışmalar doğrultusunda başlangıç olarak üretimden başlayacağız. Şuan bütçesel sorunlarla uğraşıyoruz fakat ilçelerde, köylerde insanları, gençleri bir araya getirerek doğal üretimi, kolektif üretimi büyüten bir anlayış örgütlüyoruz” dedi.

Bu programın aslında mevcut emperyalist, kapitalist sistemin tam karşısında nelerin yapılabileceğini göstermek adına ortaya konulduğunu aktaran Maçoğlu, “Mevcut belediyecilik anlayışında; sokakları, park bahçe, imarı, inşaatı belki bizden iyi yapan belediyeler vardır. Ama zaten bunlar bir belediyenin yapması gerekenlerdir. Bulgaristan’dan, Rusya’dan buğday alıyoruz, Mısır’dan soğan alıyoruz, Suriye’den patates alıyoruz. Aslında biz hepimiz biliyoruz ki Amik Ovası'ndan tutun, Konya’ya, Niğde’ye tarım düzenli ve hukukuna uygun yapılıyor olsa bu ülke kendini besleyecek bir potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.


‘Şeffaflık Herkesin Kendisini Sorgulayabilmesi, Yaşadığı Alana Dair Söz Söyleyebilmesidir’


Bunun yanı sıra halka karşı şeffaf olunursa kentin içerisinde yaşayan herkesin yönetime katılabileceğini de vurgulayan Maçoğlu, “Şeffaflık herkesin kendisini sorgulayabilmesi, yaşadığı alana dair söz söyleyebilmesidir. Çünkü insanların kendisinin seçtiği ve temsil etmesini istediği kişilerden istediği şey seçim zamanı sadece o kişiye oy kullanması değildir. O süreçten sonra da aslında elini taşın altına koyup öneri sunması ya da programın eksiklerini görüp eleştirebilmesi, doğruya gitmek için o kolektif aklın ortaklaştırılmasıdır. Meseleyi sandıktan ibaret görürseniz ben olursunuz, biz olmazsınız. Dersim bu noktada kolektif anlayışı yani biz olmayı hak ediyor” dedi.
Dersim’de kapsamlı şeyler yapmaya çalıştıklarını belirten Maçoğlu, “Şu yeşilliğe baktığınızda bu doğanın, dağların, platoların bütün bir alanın zaman zaman çarpık kentleşmeye doğru gitse de hala nefes alacak şehirlerden biri olduğunu görüyoruz. Bu ilçe, bu ülke, bu dünya bize ve tüm canlılara ait. Sadece benim ülkem, sadece benim denilen bir anlayışla değil; herkesin, her canlının bu dünyada yaşadığını ve bunlardan birinin eksikliğinin hepimize zarar vereceğini bilip hareket etmek lazım” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.