a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Belediyemizde Ekoloji ve Kültür Konferansı

 Munzur Projeleri- Ekoloji ve Kültür Konferansı Belediye Konferans salonunda gerçekleşti. Konferansta, ‘Birinci doğa ve yedinci kıta, Doğu Karadeniz’de ekolojik yıkım ve kültürel etkiler, Dersim inanç sisteminin ekoloji mücadelesindeki yeri, Dersim kültürel ve doğal mirası sorunları, çözümler ve mücadele’ konuları anlatıldı.

 

 Konferansa akademisyen Tayfun Atay, HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Cemil Aksu, avukatlar Ümit Altaş ve Barış Yıldırım konuşmacı olarak yer alırken moderatörlüğü ise Av. Sennur Bayboğa ve Akademisyen Bülent Bilmez yaptı. Belediye Başkanımız Fatih Maçoğlu ve Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun da konferansa katılım gösterdi.

 

Yapılan sunumların ardından soru cevap şeklinde devam eden konferansta Başkan Maçoğlu emeği geçen herkese teşekkür ederek söz aldı.

 

Maçoğlu, “Burada maden aramaları ve HES çalışmaları yürütülürken doğanın ve üreticinin gördüğü zararı da anlatmamız gerekiyor. Ekolojik anlamda yaratmış olduğu tahribatlar, bizim yaşam alanlarımızın engellenmesi anlamına geliyor. İnançlar, yaşanmışlıklar, çevre mücadelesi, hukuksal mücadele bunların hepsi koruma refleksi geliştiriyor” ifadelerini kullandı.