a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Basına ve kamuoyuna;

Basına ve Kamuoyuna; 


Vatan Partisi tarafından 16.12.2019 tarihinde Seyit Rıza’yı temsil eden heykellerin kaldırılması ve Seyit Rıza’nın ismi verilen bütün cadde, sokak, meydan ve her türlü yapı isimlerinin değiştirilmesi yönünde bir dilekçe elimize ulaştırılmıştır.

 

Seyit Rıza Heykeli Dersim halkının iradesiyle seçilen belediye tarafından 2010 yılında alınan kararla inşa edilmiştir. Sonrasında da Dersim ile bütünleşmiş ve sembol haline gelmiştir.

 

Dersim’in kültürel değerlerini, inancını, dilini bir bütün sahipleniyor ve kültürel değerlerimize sahip çıkıyoruz. Dersim halkının büyük bir irade ile sahiplendiği Seyit Rıza Heykeli'nin kaldırılması söz konusu değildir.

 

Sey Rıza, Wusênê Seydi,Findik Ağa, Aliye Mirzê Sili,Hesenê Ivraimê Qıji, Hesen Ağa, Resik Uşen, Sey Qaji, Sılo Qız, Alaverdi, Baba Bertal, Firig Dede, Sey Uşen ve sayamadığımız birçok isim Dersim halkının ortak hafızaları ve kültürel değerleridir. Bu şekilde yaşamaya devam edeceklerdir.


Bu anlamda Vatan Partisi’nin “Tunceli Belediyesi içerisinde yer alan, Seyit Rıza’nın ismi verilen bütün cadde, sokak, meydan ve her türlü yapı isimlerinin değiştirilmesi”ne dönük yazdığı dilekçenin Dersim halkı ve belediyemiz tarafından karşılığı bulunmamaktadır.