a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Belediyemiz Bünyesinde Gağan Etkinliği

Belediyemiz bünyesinde geleneksel yeni yıl etknliği olan Khal Gağan gerçekleştirildi.


Geleneksel yeni yıl etkinliği olan Khal Gağan etkinliğinde davul zurna eşliğinde sokaklarda halaylar çekilip lokmalar toplandı. Ardından Seyit Rıza ve Şew Uşen heykellerinin önlerinde lokmalar pay edildi.


Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, “Geçmişte bu topraklar üzerinde yaşayan kadim kültürlerin bıraktığı mirasın bir parçasıdır Gağan. Bu süreç aslında mevcut sistem tarafından reddedilse de biz geçmişten bize bırakılan bu kültürü devam ettirmek için çabalayacağız ve mücadele edeceğiz” dedi.


                                  

                                                    https://www.youtube.com/watch?v=ZNmvtWd4p6I

                                                   

 


İstanbul’da Khal Gağan etkinliğine yapılan gözaltı uygulamasına tepki gösteren başkan Maçoğlu, Gağan’a bile tahammül edemeyenler İstanbul’da Dersim Dernekler Federasyonu’nun yaptığı Gağan’a saldırdılar. Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Sistem tarafından reddedilen kültürümüzü, inancımızı, dilimizi yaşatacağız” diye konuştu.


Maçoğlu, “Halkların kendi kültürlerini, dillerini, inançlarını, yaşamlarına dair söz söyleyebildikleri bir dünyayı birlikte yaratabilme, yönetebilme umuduyla. Herkesin yeni yılını kutluyorum. Gağane sıma bimbarek bo” diyerek halkı selamladı.


Lokmalar dağıtılarak mumlar yakıldıktan sonra Metin Kahraman ile yerel sanatçılar tarafından Kırmancki ezgiler seslendirildi.