a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
BELEDİYEMİZ 2020 YILI FALİYET RAPORU

 

Devrimci-halkçı yerel yönetimler kapsamında ‘Söz, Yetki, Karar Dersim Halkına!’ şiarıyla 31 Mart 2019’da yerel seçimlerinde halkımızın iradesiyle, halkımız adına söz sahibi olmuş bulunuyoruz.

 

Bu anlayış gereği yönetime geldiğimiz ilk günden itibaren mahallelerde toplantılar yaparak halk meclislerinin oluşması ve yaşanan sorunların halkın iradesiyle çözülmesi için doğrudan temaslarda bulunuyoruz. Yerel yönetim programımızda da yer aldığı gibi kentin ihtiyacı olan alt yapı çalışmalarından temizlik, ulaşım, su gibi temel ihtiyaçlara her türlü hizmeti rant olarak görenlere karşı tüm çalışmalarımızı yoksul halkın ihtiyaçlarını merkeze alarak gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar yeterli hizmet götürülmemiş, göz önünde olmayan ara sokaklara, mahallelere ulaşmayı öncelik olarak görüyoruz.

 

Erkek egemen toplumsal yapıdan kaynaklı engellenen kadınlara, LGBTİ+ bireylere, yok olma tehlikesi altında olan anadilimize, genel olarak bir toplumun ilerlemesi için en temel ihtiyaçlardan biri olan kültür sanat çalışmalarına, insanı kamillerimiz olan yaşlılara, kent yaşamında engellenen ancak engelleri aşma noktasında her zaman irade olan öz gereksinimlerini karşılayamayan kent sakinlerine, öğrencilere ve daha birçok kesime yönelik çok yönlü çalışmalarımız oldu.

 

29.02.2020 tarihinde 1. Halk Meclisi Toplantımızı gerçekleştirdik. Her altı ayda bir yapmayı planladığımız toplantılar maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan ve hala yaşamımızın birçok alanında kısıtlamaya neden olan Korona virüs salgını sebebiyle Eylül 2020’de yapmayı planladığımız halk toplantısını ertelemek durumunda kaldık. Bu sebeple halkçı, şeffaf yerel yönetim anlayışımız gereği belediyemiz bünyesinde çalışma yürüten her müdürlüğün yıl boyunca yapmış olduğu çalışmaları faaliyet raporu olarak halkımıza sunuyoruz.

 

Emek partili meclis üyesi dostlarımızın 17 Aralık 2020 tarihinden gerçekleştirdikleri basın açıklamasında sordukları soruların yanıtları da ilgili müdürlüklerimizin faaliyet raporları içerisinde yanıtlanmıştır.

 

 

                                            ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

Müdürlüğümüz bünyesinde yapılan çalışmalar;

Bölgemizde yaşanan başta Elâzığ-Sivrice ve İzmir’de yaşanan depremler olmak üzere ilimiz ve çevre illerde yaşanan birçok depremde dayanışmayı büyütmek adına kampanyalar başlattık.

Elâzığ depreminde arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye hızlıca ulaştı. Ayrıca deprem sonrasında depremden zarar gören köylere giderek ziyaret gerçekleştirdik.

Korona virüs salgını sebebiyle işsiz kalan ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli destekler sunmaya çalıştık.

1500 aileye Ovacık Doğal kooperatifinin de desteği ile kuru-gıda kolisi ulaştırdık.

Aşevi faaliyetleri sırasında yemek dağıtımının yanı sıra ilimiz esnafının da katkılarıyla meyve dağıtımı gerçekleştirdik.

Şehir merkezinde, mahallelerde yaklaşık 50 bin maske dağıtımı yaptık, gelen talepler üzerine dezenfekte çalışmaları yaptık.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi ile ortaklaşa ‘Küresel Isınma ve Sağlığımız’ konulu bir broşür hazırlandı. Broşürle yaz aylarında dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra korona virüsten korunma yollarına dair bilgilendirme yapılıp kentin her noktasında yaygın şekilde halka dağıtıldı.

Düzenli olarak çocuk ve hasta bezinin yanı sıra devam sütünü, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmayı sürdürüyoruz. Bu hizmetimizden yaklaşık 300 aile düzenli olarak faydalanıyor.

Belediyemize çeşitli kurum ve kişiler dayanışma çerçevesinde ihtiyaç sahipleri kimselere ulaştırılması için, ayakkabı, çanta, çizme, mont vb. yolladılar, yollanan bu malzemelerin bir kısmı giysi bank üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bir kısmını ise okullar üzerinden bir kısmını da direkt tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırdık ve ulaştırmayı sürdürüyoruz.

Halkımızı üretime teşvik etmek amacıyla yaklaşık 400 kişiye domates, biber, patlıcan fidesi dağıtımını Belediye Kadın Meclisleri ve Öğrenci Gençlik Meclislerinin öncülüğünde gerçekleştirdik. Ayrıca Aktuluk bölgesinde belediyeye ait arazide gönüllülerin de desteğiyle bostan ekimi gerçekleştirildi.

Üretime teşvik amacıyla tarımın yanı sıra hayvancılık yapmak isteyenlere ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayacak çeşitli destekler sunuldu.

Özellikle köylerde evleri hasar gören ya da tadilat gerektiren kimselere kum, çimento gibi ayni destekler sunuldu.

Geçen yıl 135 öğrenciye burs sağlamıştık, bu yıl da üniversiteyi kazanan 45 öğrencimize burs sağladık.

Pandemi sebebiyle eğitim öğretimin aksaması ve teknolojik alt yapısı yetersiz olduğu için canlı derslere giremeyen öğrencilere yönelik çeşitli çalışmalar yaptık.

İl merkezinde 45 öğrenciye tablet ulaştırdık. Ayrıca merkez köylerde de muhtarlarla iletişim kurarak 25 öğrenciye tablet ulaştırdık.

Belediyemize ait kütüphanemizde 15 bilgisayarımız zaten vardı ek olarak belediye iş hanındaki binamıza da 10 yeni bilgisayar alıp iki bölümdeki internet alt yapımızı güçlendirdik. İlimizdeki öğrencilerin uzaktan eğitim sürecini sağlıklı yürütmeleri için çalışmalarımız sürüyor.

DDHD adına belediye meclisine sunulan Demiroluk virajında yapılması planlanan 1 Mayıs anıtı ile ilgili önerge kabul edilmiş olup, anıtın yapımı ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

Yeraltı çarşısı, Mameki Parkı ve Seyit Rıza Meydanında ücretsiz Wi-fi ağları kurduk ve halkımızın hizmetine sunduk. Daha fazla yerde ücretsiz Wi-fi hizmeti sunmak için çalışmalarımız sürüyor.

Yerel seçimlerin hemen ardından belediyemize çiçek yollamak yerine sokak hayvanlarına destek olunması çağrısında bulunmuştuk. Sokak hayvanlarına dönük çalışmalarımız sürüyor, pandemiden kaynaklı restoranların kapanması ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarında yemek bulmakta zorlanan sokaktaki dostlarımız için ilimizdeki gönüllülerin de katılımıyla düzenli olarak mama dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Dayanışma için mama kampanyalarımızı sürdürüyoruz.

Bu yıl içerisinde bir adet barınak hizmetlerinde kullanılmak üzere Ford Connect, bir adet vinç, 3 adet çöp aracı belediyemize hibe edildi.

 

Gağan etkinliği çerçevesinde yaklaşık 1500 aileye meyve dağıtıldı. 24 ton meyvenin bir bölümünü Mersin ve Antalya’daki iş insanlarının katkısıyla bir bölümü de belediyemizin katkılarıyla temin edildi.

 

Demiroluk yol ve peyzaj çalışması halkımızın kolektif dayanışması, iş insanlarının maddi destekleri ve belediyemizin öz kaynakları ile gerçekleştirilmiştir.

Tüm bu işlemler;

Fen işleri Müdürlüğü sorumluluğundaki alan,

İhale yöntemi ile yapılmış olsaydı (kırımsız) 1.097.595,62 TL yerine

Dayanışma ve belediye öz kaynakları ile (ortalama maliyet) 354.575,00 TL’ye mâl edilmiş oldu.

Park Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğundaki alan,

İhale yöntemi ile yapılmış olsaydı 349.950,00 TL yerine

Dayanışma ve belediye öz kaynakları ile 21.820,00 TL’ye mâl edilmiş oldu.

Ayrıca peyzaj çalışmaları için gerekli olan malzemeler;

Meydan karo bedeli 62.000,00 TL

Bitkilendirme bedeli 84.960,00 TL

Meydan beton serimi 25.000,00 TL ise belediyemize bağış yapılmıştır.

 

 

 

                                         YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU


 

Yazı İşleri Müdürlüğü olarak meclis ve encümen toplantıları, personel özlük işlemleri, nikah işlemleri, kurumlar arası resmi yazışmalar vb. iş ve işlemleri yürütmekteyiz.

Her ayın ilk haftasında toplanmak üzere, 9 kez meclis olağan toplantısı yapılmış, 2 kez olağanüstü toplanmış, toplam 122 adet meclis kararı alınarak yürürlüğe girmiştir. Alınan meclis kararları, konularına göre gereği yapılmak üzere belediyemizin ilgili müdürlüklerine teslim edilmiştir. Meclis üyelerinin huzur hakları cetvelleri düzenlenerek huzur hakları ödenmesi için mali hizmetler müdürlüğüne gönderilmiştir.

Haftada bir kez olmak üzere, 52 kez encümen toplanmış, 254 adet encümen kararı alınarak, yürürlüğe girmiştir. Alınan encümen kararları, konularına göre gereği yapılmak üzere, belediyemizin ilgili müdürlüklerine teslim edilmiştir. Encümen toplantılarına dair encümen üyelerinin aylık huzur hakları cetvelleri düzenlenerek, huzur hakları ödenmesi için mali hizmetler müdürlüğüne gönderilmiştir.

 

Dışarıdan Belediyemize 8906 adet resmi yazı gelmiş olup, gelen yazılar gereği yapılmak üzere ilgili birimlere havale edilmiştir. Aynı yıl içerisinde birimimizce resmi kurum ve yurttaşlarımıza 1906 adet yazı yazılmıştır.

               

Belediyemiz birimlerinden gelen 1591 adet yazı (tebligat-normal posta ve kargo yapılarak) posta yoluyla ilgili adreslere gönderilmiştir. 

Belediyemizde 41 memur çalışmakta iken, 1 memurun tayin olması ile 40 memur, 6 sözleşmeli memur ve 63 kadrolu işçi çalışmaktadır.

 2020 yılı içerisinde, 68 işçiden 5 işçimiz emekliye ayrılmış, emekliye ayrılan işçilerin emeklilik işlemleri yapılarak ilgili birimlere gönderilmiştir.

 

Belediyemizde 63 işçi, 6 sözleşmeli ve 40 memurun izin işlemleri yapılarak özlük dosyalarına takılmış ve 40 memurun terfi işlemleri yapılarak mali hizmetler müdürlüğüne gönderilmiştir. 

 

 Belediyemizde çalışan bütün personelin (İşçi-Memur) izin, hasta sevk ve rapor işlemleri yapılarak evrakları özlük dosyalarına alınmıştır.                  

 Yazı İşleri Müdürlüğü’ ne bağlı Evlendirme Memurluğu tarafından 192 adet evlenme akdi düzenlenmiş olup, 13.620,00- TL gelir sağlanmış, evlenme akitleri il Nüfus Müdürlüğü’ne bildirilmiştir.

 

Emek partili meclis üyesi dostlarımızın 17 Aralık 2020 tarihinden gerçekleştirdikleri basın açıklamasına yanıt;

Dersim Belediyesi tabelası konusunda alınan Belediye Meclis kararı, Tunceli Valiliğinin Erzincan İdare Mahkemesine açtığı dava sonucunda yürütmesi durdurularak iptal edilmiştir.

 

 

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU

 

MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI BİRİMLER:

BEYAZ MASA, DERSİM YAŞAM KADIN DANIŞMA MERKEZİ, BELEDİYE KÜTÜPHANESİ, GİYSİ BANK, FITNESS SALONU, CİNSİYET EŞİTLİK BİRİMİ

BEYAZ MASA: 

Beyaz masa 2020 yılı faaliyetleri:

Gelen dilekçe sayısı 3360

Gelen şikâyet sayısı: 2977

Açık kapı dilekçe sayısı:24

KADIN DANIŞMA MERKEZİ: 

Kadın Danışma Merkezimiz; 1 Psikolog, 1 Hemşire, 1 Ebe ve 2 Sosyal Hizmet Uzmanı ile çalışmalarını yürütmektedir.

 Merkezimizin amacı alan taraması yaparak mahallelerde; yaşlı, kadın, engelli bireylere sosyal, ekonomik, psikolojik hukuksal destek sunmak, ayrıca şiddet gören kadın danışanlara talepleri doğrultusunda baroya yönlendirilerek hukuki destek almaları konusunda yardımcı olmaktır.

2020 Yılı içerisinde yapılan çalışmalar:

2020 ayından itibaren toplamda 1562 hanenin sosyo-ekonomik durum değerlendirilmesi yapılmıştır.

Saha çalışmaları sırasında tespit edilen yaşamları yatağa bağımlı 12 bireyin ihtiyaçları belediyemiz tarafından ücretsiz karşılanmıştır.

Belediyemize bağışlanan 1 yaş ve üzeri devam sütleri, gelir düzeyi düşük ailelere tarafımızca ulaştırılmıştır.

Belediyemizce ekonomik geliri olmayan 0-3 yaş grubunda çocuğu bulunan ailelere bebek bezi yardımı tarafımızca ulaştırılmıştır.

Okuma kitapları talebinde bulunan 9- 18 yaş Aralığındaki 26 çocuğun kitap talepleri karşılanmıştır.

 Pandemi döneminin yaratmış olduğu; sosyo-ekonomik, psikolojik, sağlık, eğitimde yaşanan aksaklıklar, sosyal ve kültürel alandaki değişimler nedeniyle 14 bireye gerek merkezimizde gerekse evlerine gidilerek psikoloğumuz tarafından destek verilmiştir.

Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla kurumumuza bildirilen kas hastalığı ve omuz çökmesi olan 12 yaşındaki bir öğrenciye beden eğitimi öğretmenimiz tarafından haftanın belirli günleri ve saatlerinde kas gelişiminin sağlanması için egzersizlere başlanmıştır.

14 aile için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yönlendirilmiş süreç takibi yapılmıştır.

Pandemi süreciyle beraber Ebeveynlere yönelik ‘’Mahremiyet Eğitimi’’ Yeni Sosyal Hayat- Ev İçi Boş Zaman Değerlendirme Etkinliklerini içeren video çekimi yapılıp YouTube kanalında yayınlandı.

7-14 Aralık 2020 tarihleri arası; Toplumsal cinsiyet ve kavramları, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe ve raporlama, Toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımları, diğer alt konularda eğitim alınmıştır.

 

KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLER: 

Piyano ve Şan dersleri verilmektedir. Kurslarımıza devam eden öğrenci sayımız (20 kişi)

Saz İmalat kursumuz açılmıştır. Tiyatro, bağlama, gitar, halk oyunları (yetişkinlere), çocuk korosu, halk müziği korosu (kadın-erkek), satranç kursları verilmiştir.

 

2020 YILI İÇERSİNDE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SOSYAL FALİYETLER:

‘’Ateşin Sahibi Kim ‘’adlı çocuk tiyatrosu

‘’Çocuklara Bedensel Söz Hakkı’’ Çocuk Tiyatrosu

Bir Hafta süren ‘’Yılmaz Güney Film Festivali’’

Çocuklara yönelik ‘’Zekâ Oyunları’’

Sanat Meclisi Çalışmaları yapıldı. (Yılmaz Güney Film Festivali) çalışmalarında Sanat Meclisi Toplantısı yapıldı.

Kültür ve Sanat Merkezi binası inşaatı ile ilgili Mimari Proje hakkında sanat meclisi ikinci toplantısı yapıldı. Görüş ve öneriler alındı.

Yine sosyal çalışmalarımız içerisinde, Pandemi nedeniyle Aş Evini faaliyete geçirerek ( 350 ) aileye yemek yardımı yapılmıştır.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’’ etkinliği yapılmıştır.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü’’ nedeni ile Youtube kanalımız için işaret dili video çekimi yapılmıştır.

23 Aralık günü Geleneksel Yeni yıl karşılama etkinliği (Gağan) yapılmıştır.

BELEDİYE KÜTÜPHANESİ

Belediyemiz kütüphanesi (80 kişilik) kapasiteye sahiptir. Öğrencilerin faydalanabileceği 13 adet bilgisayar hizmete sunulmuştur.

 Özel Kalem Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde açmış olduğumuz ikinci kütüphanemiz 2020 yılında hizmete girmiştir. 10 bilgisayar bulunmaktadır. 

Haftanın her günü sabah (08:00 ile 22:00 saatleri) arasında hizmet vermektedir.

TUNCELİ BELEDİYESİ KADIN YAŞAM SPOR SALONU:

Kadın Yaşam Spor Salonumuz hafta içi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz hizmet vermektedir.

Pandemi Öncesi Dönem:

Salonumuzda Bireysel olarak çalışan kişi sayısı                   : 130

Salonumuzda Fitness Çalışan Kişi sayısı                                  :150

Salonumuzda Plates ve Step Aerobik yapan kişi sayısı     :110

Salonumuza kayıtlı kişi sayısı                                                      :159

                                          

                                                                                            Toplam: 549 kişi

Pandemi Sonrası Dönemi:

Pandemi önlemleri çerçevesinde grup halindeki çalışmalara ara verilmiş olup bireysel faaliyetler hijyen kurallarına uyularak randevu usulüyle sürdürülmektedir.

 

GİYSİ BANK:

Amaç, aile ekonomisine katkıda bulunmak, ihtiyaçlarının rencide edilmeden karşılanmasını sağlamak ve sosyal dayanışmayı kuvvetlendirmektir.

Ekonomik geliri düşük olan ailelere yönelik olarak giysi yardımında bulunulmaktadır.

2020 yılı içerisinde ilimiz merkezden giysi banka başvuran 230 aileye giysi desteği yapılmıştır.

 

2021 YILINDA YAPILMASI PLANLANAN FAALİYETLER:

“Toplumsal Cinsiyet ve Temel Kavramları’’ üst başlıklı eğitim, 21.01.2021 tarihinde de belediye çalışanlarına sunumu devam edecektir.

Sosyo - ekonomik durum değerlendirilmesi çalışması kapsamında hane ziyaretleri devam edecektir. Çalışma sonunda veriler SPPS paket programında analiz edilerek raporlaştırılacaktır.

Sosyal servisin Psiko- Sosyal çalışmaları devam edecek.

Grup çalışmaları, aile görüşmeleri, bireysel görüşmeler devam edecektir.

Kadın Yaşam Merkezimizin üretmiş oldukları içerikler YouTube kanalı aracılığıyla paylaşılacaktır.

Belediye Personeline yönelik farkındalık ve eğitim çalışmaları gerçekleşecektir.

Engelli bireylerin belediye hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması amacıyla 04.01.2021 tarihinden sonra belediye personeline yönelik işaret dili eğitimi verilecektir.

Flört şiddeti, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, bağımlılık, stres ve kaygı, zaman yönetimi konuların da farkındalık ve atölye çalışmaları yapılacaktır.

Belirli gün ve haftalara özel planlamalar etkinlik takvimi oluşturularak yapılacaktır.

Eğitime dokunuyoruz projesi devam edecektir. 

Mahallelerde çocuklara yönelik atölye çalışması yapılacaktır.

Sanat Meclisi Çalışmaları devam edecektir.

Belediye Tiyatrosu kurulması planlanmaktadır.

Kreş açılması

Belediyemiz Spor Kulüplerinin aktif hale getirilmesi

Çocuk Şenlikleri

Sinema Günleri

LGBTİ bireylere yönelik faaliyetler devam edecektir.                      

 

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÜTÇE GELİR KESİN HESAP CETVELİ

01-01-2020/31-12-2020 TARİHLERİ ARASI

Kurumun Adı: 2020 TUNCELİ BELEDİYESİ

Gelirin

Açıklaması

Bütçe

Devreden

Yılı

Toplam

Tahsilatı

Tahsilattan

Yılı Net Tahsilatı

Gelecek Yıla

Tahsil

Kodu

İle

Gelir

Tahakkuku

Tahakkuk

Red ve

Devreden

Oranı

 

Tahmin

Tahakkuku

 

 

İadeler

Tahakkuk

(%)

I

Edilen

 

 

 

 

 

 

1

Vergi Gelirleri

3.917.000,00

1.413.550,70

5.704.428,36

7.117.979,06

5.509.667,33

2.263,80

5.507.403,53

1.608.311,73

77,37

3

Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri

15.638.175,00

4.086.314,25

13.620.177,15

17.706.491,40

13.373.801,58

87.106,61

13.286.694,97

4.332.689,82

75,04

4

Alınan Bağış ve Yardımlar ile Özel Gelirler

2.036.000,00

0

1.210.882,40

1.210.882,40

1.210.882,40

9.400,00

1.201.482,40

0

99,22

5

Diğer Gelirler

30.715.000,00

290.232,67

30.670.160,86

30.960.393,53

30.397.263,00

2.700,00

30.394.563,00

563.130,53

98,17

6

Sermaye Gelirleri

2.365.000,00

0

65.722,00

65.722,00

65.722,00

0

65.722,00

0

100

8

Alacaklardan Tahsilat

6.000,00

0

0

0

0

0

0

0

0

 

Toplam

54.677.175,00

5.790.097,62

51.271.370,77

57.061.468,39

50.557.336,31

101.470,41

50.455.865,90

6.504.132,08

88,42

 

 

2020 TUNCELİ BELEDİYESİ

01-01-2020/31-12-2020 TARİHLERİ ARASI

BÜTÇE GİDER KESİN HESAP CETVELİ

Tarih/Saat: 05-01-2021 13:12

Kurumsal

Ekonomik

Açıklama

Bütçe İle

Bütçe

Açıklama

Sınıflandırma

Sınıflandırma

Verilen

Gideri

Gerçekleşme

 

 

Ödenek

Toplamı

Oranı 

I

I

 

 

 

 

 

 

46

 

BELEDİYE TOPLAM

54.677.175,00

48.223.398,20

88,2

46

1

Personel Giderleri

15.831.000,00

16.127.164,23

101,87

46

2

Sos. Güv. Kurum. Devlet Primi Gider.

3.019.000,00

2.731.889,52

90,49

46

3

Mal ve Hizmet Alım Giderleri

25.983.175,00

24.259.101,97

93,36

46

4

Faiz Giderleri

835.000,00

3.855.232,46

461,7

46

5

Cari Transferler

743.000,00

748.721,62

100,77

46

6

Sermaye Giderleri

6.893.000,00

501.288,40

7,27

46

7

Sermaye Transferleri

6.000,00

0

0

46

9

YEDEK ÖDENEKLER

1.367.000,00

0

0

 

 

 

 

Emek partili meclis üyesi dostlarımızın 17 Aralık 2020 tarihinden gerçekleştirdikleri basın açıklamasına yanıt;

Mali hizmetler müdürlüğü olarak; kayyum döneminde yapılan işler hakkında, Belediye Meclis üyeleri arasından seçilen meclis üyelerince kurulan komisyon tarafından yapılan incelemeler sonucunda rapor düzenlenmiş olup, tutulan tutanaklar 15/11/2019 tarih ve 8030 sayılı yazı ile İçişleri Bakanlığı’na bildirilmiş ve müfettiş incelemesi istenmiştir. İçişleri Bakanlığınca konu hakkında inceleme işlemi sonucunda takipsiz kararı verildi. Belediyemiz hukuk birimi tarafından takipsizlik kararına itiraz gerçekleştirilmiş olup henüz itiraza yanıt verilmemiştir.

Yeraltı çarşısı üzerinde bulunan iş yerleri, kayyum döneminde kiralanmış olup, kira sözleşmesi kapsamında kullanım hakkı bulunan kısımlara gölgelik yapılmıştır. Park alanı veya ortak kullanım yerlerine kesinlikle izin verilmemiş ve verilmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

T.C.

 

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

31.12.2020 TARİHİ İTİBARİ İLE BORÇ DURUMU

SIRA NO

AÇIKLAMA

KAYYUM DÖNEMİ BORÇ TUTARI

2019 SONU BORÇ TUTARI

2020 SONU BORÇ TUTARI

1

İLLER BANKASI BORCU (FAİZ DAHİL)

43.934.204,48

34.497.119,18

21.289.151,55

2

BANKA KREDİLERİ

10.900.409,29

6.910.545,52

1.917.664,81

3

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI VERGİ BORCU (FAİZ DAHİL)

1.301.407,28

2.902.872,03

3.363.353,34

4

TUMSAŞ VERGİ BORCU (FAİZ DAHİL)

472.861,49

1.172.893,14

1.959.701,70

5

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI SGK BORCU (FAİZ DAHİL)

2.417.906,19

5.453.303,30

8.463.891,66

6

TUMSAŞ SGK BORCU (FAİZ DAHİL)

2.039.860,03

4.761.424,20

8.964.326,84

7

TEDAŞ ELEKTRİK BORCU (FAİZ DAHİL)

1.246.998,03

2.247.010,46

3.037.213,69

8

FİRMA BORÇLARI

1.372.897,38

3.818.451,36

4.302.156,94

9

TUNCELİ İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

292.077,10

25.442,80

 

10

SENDİKA AİDATLARI

164.687,74

212.792,78

386.962,33

11

ÇEVRE ŞEH. MÜD.YERALTI ÇARŞISI ECRİMİSİL BEDELİ

163.465,58

163.465,58

163.465,58

12

İŞÇİ İKRAMİYE TUTARI

 

264.098,13

854.093,57

13

FIRAT KALKINMA AJANSI PAYI

212.526,97

215.197,18

422.621,10

14

DERSİM KATI ATIK BİRLİĞİ PAYI

176.928,10

432.971,76

470.211,54

15

KAMULAŞTIRMA DEMİROLUK MEVKİİ

2.904.203,05

2.904.203,05

2.904.203,05

16

BELEDİYEMİZ MÜDÜRLÜKLERİNDE İŞLEMİ DEVAM EDEN FİRMA BORCU

898.221,57

 

 

 

TOPLAM BORÇ TUTARI

68.498.654,28

65.981.790,47

58.499.017,70

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

İlimiz Merkez Aktuluk Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan alanda yapılan, sınırları paftasında belirtilen “Aktuluk Mahallesi 1. Etap (Yol Üstü) ve 2. Etap (Yol Altı) 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı”, yapılarak Belediye Meclisimizin 03.09.2020 tarih ve 80-81 sayılı kararları ile onaylanmıştır. Askı süresi içerisinde yapılan itirazlar Belediye Meclisimizce değerlendirilmiş olup, kabul edilen kısımlar 18.12.2020-18.01.2021 askıya çıkarılmış olup, plan çalışmaları devam etmektedir.

 

  Belediyemiz Meclisince etaplar halinde onaylanan İlave Revizyon 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı üzerinde günün şartları ve ihtiyaçlarına esasen Belediye Meclisimizce 2020 yılı içerisinde Merkez Mahallelerimizin muhtelif alanlarında toplamda 14 adet plan değişikliği yapılmıştır. Yapılan imar planı değişiklikleri;

 

Kent merkezimizi kapsayan alanda etaplar halinde yapılan İlave+Revizyon Uygulama İmar Planı ile getirilen Plan hükümlerinin “Özel Hükümler” başlığı adı altında yer alan 2.19. maddesinde belirtilen plan hükmünün düzenlenmesine ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği, Belediye Meclisimizin, 11.06.2020 tarihli ve 2020/28 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Kent merkezini kapsayan alanda etaplar halinde yapılan İlave+Revizyon Uygulama İmar Planı ile getirilen Plan hükümlerinin “Özel Hükümler” başlığı adı altında yer alan hükümlerine ilave plan hükmü eklenmesine ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği, Belediye Meclisimizin, 11.06.2020 tarihli ve 2020/27 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi Kurusipi mevkiini kapsayan ve Atatürk Mahallesi Su Deposunu ve Yurtkur mevkiini kapsayan sınırları imar paftasında belirtilen alanlarda yer alan ve meri imar planımızda imar yolu olarak planlı olan yol akslarının; mevcut durum, hâlihazırdaki kullanımlar ve mülkiyet dokusu göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan imar plan değişiklikleri belediye meclisimizin 06.08.2020 tarih ve 58-59-60 sayılı kararları ile onaylanmıştır.

İlimiz kent merkezini kapsayan alanda etaplar halinde yapılan İlave+Revizyon Uygulama İmar Planı ile getirilen Plan hükümlerinin “Özel Hükümler” başlığı adı altında yer alan 2.21. maddesinde belirtilen plan hükmünün düzenlenmesine ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği, Belediye Meclisimizin, 06.08.2020 tarihli ve 2020/61 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez Atatürk Mahallesi sınırları dahilinde yer alan, 1541 ada 1 ve 2 nolu parsellere ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği, Belediye Meclisimizin 03.09.2020 tarihli ve 2020/82 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz, Merkez Cumhuriyet Mahallesi sınırları dahilinde yer alan, 3 ada 371 nolu parsel ve çevresinin ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Belediye Meclisimizin 03.09.2020 tarihli ve 2020/83 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez Cumhuriyet Mahallesi sınırları dâhilinde yer alan, 3 ada 573 nolu parsel ile parselin güney-güneybatısındaki tescil harici alanın bir kısmı kapsayan ve Mer’i imar planında Sosyal Kültürel Tesis Alanı olarak planlı olan imar adasının emsal değerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği, Belediye Meclisimizin 05.10.2020 tarihli ve 2020/89 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Devlet Su İşleri 93. Şube Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ıslah projesi çerçevesinde ilimiz merkez Cumhuriyet Mahallesi sınırları dâhilinde yer alan, sınırları imar paftasında belirtilen yapı adalarının ıslah projesi kapsamında yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Belediye Meclisimizin 05.10.2020 tarihli ve 2020/90 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez Alibaba Mahallesi, 83 ada 1 nolu parsel ve 82 ada 1 nolu parselin bir kısmını kapsayan alana ilişkin hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Belediye Meclisimizin, 05.10.2020 tarihli ve 2020/91 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez Mahallerinde yapılan imar planları ile getirilen Plan Notlarının “4.Ticaret ve Ticaret-Konut (Tick) Karma Kullanım Alanları” başlığı adı altında yer alan “4.8.” maddesinde belirtilen plan notunun yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan İmar Planı değişikliği, Belediye Meclisimizin, 05.10.2020 tarihli ve 2020/92 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

 

Erzincan İdare Mahkemesi’nin 2018/971 Esas No 2019/1758 Karar No Sayılı mahkeme kararı gereği, İlimiz Moğultay (Alpdoğan) Mahallesi, 291 ada 4 nolu parsele ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği, Belediye Meclisimizin 05.10.2020 tarihli ve 2020/96 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

İlimiz Merkez Mahallerinde yapılan imar planları ile getirilen Plan Notlarının “3.Konut Alanları” başlığı adı altında yer alan “3. Maddesinin 5. Fıkrasında” belirtilen plan notunun yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan İmar Planı değişikliği, Belediye Meclisimizin 05.10.2020 tarihli ve 2020/99 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

 

Emek partili meclis üyesi dostlarımızın 17 Aralık 2020 tarihinden gerçekleştirdikleri basın açıklamasına yanıt;

Cumhuriyet Mahallesi Mavi Demir Köprü yanında bulunan eski su pompaları arazisi, Uzunçayır Baraj Gölü sahasında kalmasından dolayı Maliye Hazinesi ve DSİ mülkiyetindedir. Kullanım hakkı DSİ’ye ait olan bu yerde belediyemizce fidan yetiştirilmesi için DSİ’den izin alınmıştır. Kayyum döneminde bu izin iptal edilerek, bu alanın kullanım hakkı DSİ tarafından İl Özel İdaresine verilmiştir. İl Özel İdaresince de bu alanda butik otel yapılması işlemleri yapılmıştır. Bu alanın tekrar belediye hizmetlerinde kullanılması yönünde alınan Belediye Meclis kararı ilgili kurumlara gönderilmiş ancak bir netice alınamamıştır. Mevcutta İl Özel İdaresince yaptırılan butik otele belediyemizce ruhsat verilmemiş olup, konu hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Valilik ile görüşmeler yapılmıştır. Butik Otelin kaldırılması veya imara uygun hale getirilerek ruhsatlandırılması konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından konu takip edilmekte ve işlemleri devam etmektedir.

 

 

İçkili alanlar krokisini yapma görevi belediye kanunu gereğince belediye meclisine aittir. Belediye meclisince 2010 yılında yapılmış olan içkili alanlar krokisinde bulunmayan yerler konusunda vatandaşlardan çeşitli zamanlarda dilekçe ile talepler gelmektedir. Verilen dilekçeler, görevli ve yetkili belediye meclisine sunulmakta ve tartışılmaktadır. İster aynı kişiler olsun ister farklı kişiler olsun, verilen tüm dilekçelerin meclis gündemine alınması ve ret veya kabul şeklinde değerlendirilmesi yasa gereğidir. Belediye yönetimi olarak, esnaflarımız arasında ayrımcılık yapmadığımız gibi, talep ve şikayetlerine çözüm bulmayı da bir görev bilmekteyiz. 

 

İmar plan notu değişikliği konusunda, belediye Meclisinin 05/10/2020 tarih ve 99 sayılı kararı ile “imar kanunun 18. maddesine göre yapılacak imar uygulaması neticesinde konut ve konut+ticaret kullanımına ayrılmış imar adalarında(bitişik nizamlı yapı adaları hariç) 5000 m² ve üzeri parsel oluşturulması veya ada bazlı uygulama yapılması halinde plan üzerinde verilen emsal değerine %10 ilave edilip, maksimum yapı yüksekliğinin yençok:18.50 m olarak ve ayrıca 2.bodrum katın tamamen gömülü olması şartıyla uygulama yapılacaktır” şeklinde plan notu değişikliği yapılmıştır. Yapılan bu plan notu değişikliğinde, şehir plancılarının ve teknik elemanların görüş ve önerileri dikkate alınmış, daha sağlıklı ve yaşanabilir kent tasarımı amaçlanmıştır.

 

İlimizde yapılmış ve yapılacak otel ve konaklama alanlarındaki binaların teşvik edilmesi gayesiyle, 04/10/2010 tarih ve 93 sayılı Belediye Meclis kararı ile çatı katların restoran olarak dizayn edilmesine izin verilmiştir. İmar plan notlarına da işlenen bu maddeye göre otellerin çatı katları 3.70 metre geçmemek şartıyla restoran olarak dizayn edilebilmektedir. Şehir merkezinde halen yapımı devam eden 2 adet otel inşaatı da Bodrum + 5 kat ve çatı katı restoran olarak projeli olup, yapılan imalatlar imar planımıza uygundur. İnşaatların yapım aşamaları yapı denetim firması ve belediyemizce düzenli kontrol edilmektedir.

 

 İlimiz Merkez Atatürk Mahallesi 1631 ada 4 nolu taşınmaz İmar Planında Konut+Ticaret alanında kalmakta iken, 11 Eylül 1996 çarşamba günü yayımlanan 96/8474 karar sayılı T.C. Resmi Gazetede “19.06.1996 tarihinden önce bu konuda ilgili makamlar nezdinde yapılmış bulunan ve halen işlemleri sonuçlandırılamayan her türlü müracaata müktesep hakların korunması maksadıyla işbu tebliğ hükümleri uygulanmaz” hükmü ve 10/10/1996 tarih 44 numaralı meclis kararında bahse konu ada parselin petrol tesisleri yapılmak üzere ticari alana çevrilmesine karar verilmesi de dikkate alınarak kazanılmış hakların korunması ilkesinden hareketle, ilimizde sanayi ve ticari hayatın geliştirilmesi açısından önemli olduğu anlaşılarak söz konusu taşınmaz akaryakıt istasyonu olarak değiştirilmiştir. Yapılan plan değişiklik işlemi mevzuata uygundur.

                                                                                             

İMAR BİRİMİ;

 

Halkımızın talebi ile toplamda parsel bazında 79 adet yapı ruhsatı,14 adet tadilat ruhsatı,5 adet isim değişikliği ruhsatı, 2 adet kat ilavesi ruhsatı, 1 adet geçici yapı ruhsatı,35 adet yapı kullanım izin belgesi,23 adet yıkım ruhsatı düzenlenmiş, inşaatların kontrolleri yapılmış, yapı denetim firmalarının hakkediş vb işlemleri yapılmıştır.

 

Halkımızdan gelen dilekçeler ve resmî kurumlardan gelen yazılar cevaplandırılmıştır.

 

İlimiz Merkezde kaçak yapılar ve metruk yapıların tespiti ve yıkımı ile ilgili çalışmalar yapılmış, tespit edilen 2 adet kaçak yapı ve 3 adet metruk yapı yıkılmıştır.

Zabıta Müdürlüğünce işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin 158 adet yazıya cevap verilmiştir.

 

 

CİNSİ

MAHALLESİ

ACIKLAMA

İFRAZ

-

Önceki yüzölçümü 2843m2 iken 2332 m2 olmuştur.

İFRAZ

ESENTEPE MAH.

Önceki yüzölçümü 492m2 iken372  m2 olmuştur.

İFRAZ

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 4229 m2 iken 3809 m2 olmuştur.

İHDAS

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 213.49 m2 iken 273.85 m2 olmuştur.

İFRAZ

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 819 m2 iken 652.61 m2 olmuştur.

İFRAZ

ÖRENÖNÜ

Önceki yüzölçümü 590.67 M2 iken 574.71 m2 olmuştur.

İFRAZ

ÖRENÖNÜ

Önceki yüzölçümü 620.00m2 iken 596.10 m2 olmuştur.

İFRAZ

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 1328.67 m2 iken 1279.69 m2 olmuştur.

İFRAZ

 

Ören önü

 TOKİ arsaları oluşturulmuştur

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 1253.00 m2 iken 1192.63 m2 olmuştur.

İFRAZ

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 750.00 m2 iken 691.73 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 1534.17 m2 iken 1483.70 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 1036.61 m2 iken 915.96 olmuştur.

İFRAZ

ESENTEPE MAH.

Önceki yüzölçümü 321.00m2 iken 307.78 m2 olmuştur.

İFRAZ VE TEVHİD

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 7270.87 VE 7025.96 İKEN tevhid ve ifrazen 5554.24, 4763.59, 2764.58 1157.34 OLUŞMUŞTUR

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 780.80 m2 iken 742.10 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 340.38 m2 iken 330.75 olmuştur.

İFRAZ

-

EMNİYET LOJMANLARI ALANI OLUŞMUŞTUR

İFRAZ

ALİBABA

Önceki yüzölçümü 394.00 m2 iken 391.99 olmuştur.

İHDAS

ALİBABA

Önceki yüzölçümü 340.00 ve 387.64 m2 iken ifraz ve ihdas ile 1013.85 m2 olmuştur.

İFRAZ

ALİBABA

Önceki yüzölçümü 531.13 m2 iken 440.87 olmuştur.

İFRAZ

ESENTEPE MAH.

Önceki yüzölçümü 241.00 m2 iken 215.56 M2 olmuştur.

İFRAZ

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 650.00 m2 iken 583.87 m2olmuştur.

İFRAZ

ESENTEPE MAH.

Önceki yüzölçümü 814.00 m2 iken 632.21 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 513.74 m2 iken 473.79 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 684.84 m2 iken 640.34 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 564.76 m2 iken 494.38 m2 olmuştur.

İFRAZ VE TEVHİD

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü  949.80m2 ve 809.45 m2 iken 223.75 yola terki olup parsel birleşimi ile 1535.50 m2 olmuştur.

İFRAZ

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 554.94 m2 iken 505.12 m2 olmuştur.

İHDAS

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 515.00 m2 iken 726.17 m2 olmuştur.

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ALİBABA

 

ÇAP

ÖRENÖNÜ

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ESENTEPE MAH.

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ESENTEPE MAH.

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ÖRENÖNÜ

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ÖRENÖNÜ

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

AKTULUK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ALİBABA

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ESENTEPE

 

ÇAP

AKTULUK

 

ÇAP

ATATURK

 

ÇAP

ATATURK

 

ÇAP

ATATURK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ÖRENÖNÜ

 

ÇAP

ATATURK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ALİBABA

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

CUMHURİYET

 

ÇAP

ALİBABA

 

ÇAP

ALİBABA

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ÖRENÖNÜ

 

ÇAP

ESENTEPE

 

ÇAP

ATATÜRK

 

ÇAP

ATATÜRK

 

TEVHİT

ESENTEPE

Önceki yüzölçümü   117 .21  m2 iken 234   m2 olmuştur

İHDAS

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 1581.03   m2 iken1852.85 m2 olmuştur

TEVHİT

CUMHURİYET

Önceki yüzölçümü 630m2 ve 534 m2 iken birleşim ile 1134 me olmuştur.

TEVHİT, IHDAS VE İFRAZ

ALİBABA-

Belediyeye ait söz konusu parseller ifraz tevhit ve ihdas işlemleri sonrasında 7103 m2 parsel oluşturulmuştur.

TEVHİT

ATATÜRK

Önceki yüzölçümü 448.98 ve 786.33 m2 iken 1235.31 m2 olmuştur.

 

 

 

Alibaba Mahallesi, Zeytintepe mevkiinde gerçekleştirilen 18 uygulama sonrasında tapu tahsisli 108 hanenin tapuları hazırlanmaya başlandı. En az 400m2 olacak şekilde parsellenen arazilerin ücretlendirilmesi minimum düzeyde tutuldu. Masraf bedeli olan minimum ücret olan ücretlendirilmeyle (10bin TL) arsaların tapuları Tapu Kadastrodaki işlemlerinin ardından sahiplerine ulaştırılacak.

 

 

 

 

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

İÇMESUYU BİRİMİ ÇALIŞMALARI

DEVAM EDEN PROJELER

MUNZUR GÖZELERİ SU TEMİNİ VE İLETİMİ PROJESİ

Kentin su ihtiyacını uzun yıllar sağlıklı ve yeterli bir şekilde karşılanabilmesi için Munzur Gözeleri suyunun kent merkezine getirilmesi için 2013 yılında belediyemiz tarafından çalışma başlatılmıştır. Projenin ön etüt raporu hazırlanmış, su kaynağının tahsisi yapılmış ve DSİ Genel Müdürlüğünce proje ihalesi yapılmıştır. Proje çalışmaları devam etmektedir. Proje çalışmalarının önümüzdeki yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır.

 

BELEDİYE SINIRLARI İÇİNDEKİ KÖY YERLEŞİMLERİN İÇMESUYU PROJESİ

Belediyemiz sınırları içinde olan Milli Köyü, Kurusipi, Tar Deresi, Meytan alt yerleşimleri, Robaik, Çölçayır, Dinar Mevkiinin içme suyu sorunu bulunmaktadır. Bu köylerin Belediyemizden içme suyu ihtiyaçların karşılanması yönünde yoğun sözlü ve yazılı talepleri bulunmaktadır. Bu yerleşimlerin içme suyu projeleri hazırlanmıştır. Projenin maliyeti yaklaşık 3,5 milyon TL civarındadır. Projenin finansmanı için 2019 yılı içinde İller Bankası Genel Müdürlüğüne başvuru yapılmıştır.

 

SONDAJ SUYUNUN DEPOLARA AKTARILMASI PROJESİ

Munzur Suyu veya farklı su temini projesi hayata geçirilinceye kadar, kısa ve orta vadede içme suyu sorunun çözümü için Belediyemizin başvurusu üzerine İlimiz Merkez Cumhuriyet Mahallesinde DSİ tarafından açtırılan sondaj kuyusu suyunun kent içme suyu şebeke sistemine aktarılması projesinin gerçekleştirilmesi zorunlu ve acil bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Açtırılan sondaj kuyusu şimdi ve gelecekte Munzur Gözeleri Su Temini Projesi veya farklı bir proje hayata geçirildiğinde de kent içme suyu sisteminin yedek kaynağı olarak ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanılmak üzere hazır durumda bekletilecektir. Projenin maliyeti yaklaşık 700.000,00 TL civarındadır. Projenin finansmanı için İller Bankası Genel Müdürlüğüne başvuru yapılmıştır.

 

MİLLİ KÖYÜ SU HATTI DÖŞENMESİ

Belediyemiz sınırları içinde kalan İnönü Mahallesi Milli mevkiinin içme suyu sorunun çözümü için Kasım ayı içinde başlatılan hat döşeme çalışmaları kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 3500 metre şebeke hattı döşenmiştir. Mevsim koşullarının uygun olmaması nedeniyle çalışma durdurulmuş olup, önümüzdeki yıl içinde 50 m3 su deposunun tamamlanması, köy içi şebekenin yapılması ve Esentepe Depo bağlantısının yapılmasının tamamlanarak 2021 Mayıs ayı sonuna kadar köye su verilmesi planlanmaktadır.

 

 

 

 TAMAMLANAN PROJELER

DEMİROLUK YOLU HAT YENİLEME ÇALIŞMASI

Demiroluk Yolu asfalt çalışması öncesi eski ekonomik ömrünü tamamlamış ana su iletim hattı yenilendi. 200 mm çapındaki çelik hat; Opet petrol önünden başlayarak Demiroluk virajına kadar boru çapı büyütülerek 250 mm çapında PE borular ile değiştirilmiştir. Çalışma kapsamında yaklaşık 770 metre boru döşenmiştir.

 

YENİMAHALLE SU DEPOSU OTOMASYON PROJESİ

Yenimahalle’de bulunan pompa istasyonunda personel yardımıyla ihtiyaca göre pompalar çalıştırılmakta, durdurulmakta ve depoların doluluk seviyesi kontrolleri yapılmaktaydı. Sürekli personel çalıştırılmasının önüne geçilmesi, su depolarının taşmalarını önlemek, su kayıplarını azaltmak için depo otomasyon sistemi kuruldu.

 

SÜTLÜCE YOL AYRIMI ANA SU HATLARININ YENİLENMESİ

Hagü ve Zağge ana su iletim hatlarının, Sütlüce yol ayrımında Esentepe deposuna ulaşan bağlantı hatları ve deponun dönüş hatları eski ve ekonomik ömrünü tamamladığından bu bölgede sık aralıklarla arıza vermekteydi. Karayollarının yol çalışmaları nedeniyle yol kotunun yer yer 5-10 altında kalan bu hatlar, yapılan çalışma ile yolun uygun noktasına deplase edildi. Çalışma kapsamında 200 mm çelik boru kullanıldı. 

 

YAPILAN DİĞER ÇALIŞMALAR

İhtiyaca bağlı olarak Su Birimi İşleri ekipleri tarafından bu yıl içinde Demiroluk ve Milli Köyü şebeke hattı dahil olmak üzere yaklaşık 6246 metre içme suyu şebeke hattı döşendi.

                              

İÇMESUYU HAT ÇALIŞMALARI

MAHALLE

MİKTARI

Atatürk Mahallesi

741

Metre

Cumhuriyet Mahallesi

224

Metre

Aktuluk Mahallesi

578

Metre

Moğultay Mahallesi

37

Metre

Yenimahalle

60

Metre

Alibaba Mahallesi

54

Metre

İnönü Mahallesi

3552

Metre

Esentepe Mahallesi

1000

Metre

Toplam

6246

Metre

 

Esentepe mahallesi ana su deposu pompa istasyonu elektrik tesisatı ve elektrik panosu yenilendi.

Zağge otomasyon sisteminin ilk aşaması için Telekom Müdürlüğü tarafından Zağge Terfi Merkezine internet erişim hattı kuruldu.

 İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı kapsamında su kayıp ve kaçaklarının azaltılması ile ilgili proje hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapıldı.

Ruhsat alarak inşaat başlayacak 60 adet inşaatın abone bağlantıları için kazı izni verilmiş, yer gösterilmiş ve abone bağlantıları yapılarak parsel sınırına taşınmıştır.

Belediyemize başvuru yapan ilçe merkezi ve köylere tespit edilemeyen su kaçakları ile ekip ve ekipmanlar ile yardımcı olunmuştur.

Ana hat boyunca suyu kaçak kullanan köyler ve işletmelerin tespiti için Mali Hizmetler Müdürlüğü ile birlikte çalışma yürütüldü.

Zagge, Hakis ve Hagü ana su iletim hatlarının bakım onarımları kapsamında tahliye, vantuz tamirleri ve hat onarımları yapıldı.

Daha önceki yıllarda başlanan ancak tamamlanamayan içme suyu şebeke hatlarının sayısal hale getirilmesi için yeniden çalışma başlatılmıştır.

 

 

KANALİZASYON İŞLERİ

İhtiyaç duyulan ve halkımız tarafından talep edilen yerlerde belediyemiz ekipleri tarafından kanalizasyon şebeke hatları döşenerek oluşan arızalar giderilmektedir. Hat döşeme çalışması kapsamında yaklaşık 1047 metre hat döşenmiştir. 

           

KANALİZASYON HAT ÇALIŞMALARI

MAHALLE

MİKTARI

Atatürk Mahallesi

86

metre

Cumhuriyet Mahallesi

405

metre

Yenimahalle

239

metre

Alibaba Mahallesi

253

metre

İnönü Mahallesi

42

metre

Esentepe Mahallesi

22

metre

Toplam

1047

metre

 

Diğer Çalışmalar;

Yol çalışmaları esnasında yol kotunun altında veya üstünde kalan yaklaşık 72 Adet muayene bacası yol kotuna uygun olarak düşürülmüş veya yükseltilmiştir. 

2020 yılında müdürlüğümüze bağlı vidanjör aracı ile yaklaşık 900 adet arızaya müdahale edilmiştir.

Ruhsat alan 60 adet inşaatın kanalizasyon bağlantısı için kazı izni verilmiş, yer gösterilmiş ve belediyemiz kontrollüğünde bağlantı çalışması yapılmıştır.

Aynı şekilde belediyemiz İmar Müdürlüğü’ne yapı kullanım için başvuru yapan 28 adet binanın kanalizasyon hatlarının uygunluğu kontrolü yapılmıştır. 

Kanalizasyon ekibi tarafından ayrıca yağmur suyu hat döşeme çalışmaları da yapılmıştır. Bu yıl içinde yaklaşık 274 metre yağmur suyu hattı döşenmiştir.

Özellikle bodrum katı su baskınlarında halkımızdan doğru gelen talepler doğrultusunda talepte bulunanlara yardımcı olunmuştur.

Asfalt ve beton yollarda altyapı hatları için yapılan kazı çalışmaları öncesi asfalt kesim makinesi ile kesim yapılmıştır.

ASFALT KAPLAMA YAPILAN YOLLAR

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK(m)

GENİŞLİK(m)

ALAN
(m2)

1

ATATÜRK

61. SOKAK

YURT KUR ÜSTÜN

110,00

10,00

1100,00

2

ATATÜRK

74. SOKAK

YURT KUR ÜSTÜN

120,00

10,00

1200,00

3

ATATÜRK

TURAN DENİZ SOKAK

YURTKUR YANI 

100,00

10,00

1000,00

4

ATATÜRK

62. CADDE

ŞOK MARKET ÖNÜ

165,00

7,00

1155,00

5

ATATÜRK

101 SOKAK

TOKİ PARKI ALTI PAŞAKAN APT. ÖNÜ

320,00

7,00

2240,00

6

ATATÜRK

118 SOKAK

PAZAR ALANI KARŞISI KANAL YANI

200,00

7,00

1400,00

7

ATATÜRK

46. SOKAK

ÖĞRETMEN EVİ ÖNÜ

150,00

10,00

1500,00

8

CUMHURİYET

BAHRİYE ÜÇOK CADDESİ

 

650,00

10,00

6500,00

9

CUMHURİYET

MEHMET KOÇADEMİR

 

50,00

12,00

600,00

10

CUMHURİYET

 

SPOR LİSESİ YANI

50,00

7,00

350,00

11

CUMHURİYET

BEDRİ ES CADDESİ

KANOĞLU MEVKİİ

110,00

10,00

1100,00

12

CUMHURİYET

202

KANOĞLU MEVKİİ

200,00

10,00

2000,00

13

CUMHURİYET

2013

KANOĞLU MEVKİİ

145,00

5,00

725,00

14

CUMHURİYET

HÜSEYİN OLCAYTO CADDESİ

 

55,00

10,00

550,00

15

ESENTEPE

DEMİROLUK YOLU

 

520,00

18,00

9360,00

 

 

 

TOPLAM:

2945,00

 

30780,00

 

 

ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILAN YOLLAR

SIRA NO

MAHALLE/CADDE/SOKAK

 

ALİBABA MAHALLESİ

1

ALİBABA MAHALLESİ GÜNDÜZ SOKAKTA ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI

2

ALİBABA MAHALLESİ KEMER BEL KÖPRÜSÜNDE ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI

3

ALİBABA MAHALLESİ ZEYTINTEPE YOLU ASFALT YAMA ÇALIŞMASI

4

ALİBABA MAHALLESİ CEMAL GÜRSEL VE DEVAMINDAKİ YOLLARDA ASFALT YAMA YAPILDI.

 

ATATÜRK MAHALLESİ

1

ATATÜRK MAHALLESİ ARENA HALI SAHA YANI 72 VE 79 CADDE VE SOKAĞI ASFAL YAMA YAPILDI.

2

ATATÜRK MAHALLESİ TOKİ YANI NIKNAY STESİNİN ÖNÜNDEKİ YOL ASFAL YAMA YAPILDI.

3

ATATÜRK MAHALLESİ 25. SOKAKĞIN DEVAMINA STABİLİZE DÖKÜLDÜ.

4

ATATÜRK MAHALLESİ 31. SOKAK ASFALT YAMA YAPILDI.

5

ATATÜRK MAHALLESİ 62. CADDE ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

6

ATATÜRK MAHALLESİ 64. SOKAK ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

7

ATATÜRK MAHALLESİ 72 CADDE ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

8

ATATÜRK MAHALLESİ 74 SOKAK TA ASFAL YAPILDI.

9

ATATÜRK MAHALLESİ 74. SOKAK ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

10

ATATÜRK MAHALLESİ 78. SOKAK ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

11

ATATÜRK MAHALLESİ 79 CADDE ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

12

ATATÜRK MAHALLESİ ADLİYE LOJMANLARI VE 94. SOKATA ASFALT YAMA YAPILDI.

13

ATATÜRK MAHALLESİ ARENA HALI SAHA ALTI 63 VE 73 SOKAKLAR ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

14

ATATÜRK MAHALLESİ BAL PETEGİ ANAOKULU YOLU ASFALT YAPILDI

15

ATATÜRK MAHALLESİ KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ KARŞISI YOL ASFALT KAPLANDI.

16

ATATÜRK MAHALLESİ MAHMUT TAN SOKAK ASFALT YAMA ÇALIŞMASI

17

ATATÜRK MAHALLESİ MAHMUT TAN SOKAK, HALISAHA YANI ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

18

ATATÜRK MAHALLESİ MİMAR SİNAN SOKAK, YUSUF CENGİZ CADDESİ VE BAĞLANTI YOLARININ ASFALT YAMA YAPILDI.

19

ATATÜRK MAHALLESİ TOKİ MEVKİİ 94,95,99 SOKAKLARDA ASFAL YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

20

ATATÜRK MAHALLESİ TOKİ YOLU KAZISI YAPILAN PARKIN ÇEVRESİNDEKİ YOLLARIN ASFALT YAMASI YAPILDI

21

ATATÜRK MAHALLESİ YAREN EKMEK FIRINI ARKASI YOLU 77 CADDE ASFAL YAMA YAPILDI

22

ATATÜRK MAHALLESİ YURTKUR ÜSTÜ 62,65,67,71,74 SOKAKLARIN ASFAT YAMALARI YAPILDI

23

ATATÜRK MAHALLESİ YURTKUR YANI TURAN DENİZ SOKAK ASFALT YAPILDI

 

CUMHURİYET MAHALLESİ

1

CUMHURİYET MAHALLESİ BEHİCE BORAN CADDESİ, ÇETİN EMEÇ CADDESİ,202 SOKAKTA ASFALT YAMA YAPILDI.

2

CUMHURİYET MAHALLESİ ESKİ POLİS KARAKOLU ÖNÜNDE ASFALT YAPA YAPILDI.

3

CUMHURİYET MAHALLESİ ORMAN İŞLETME MEVKİİNDEN MAVİ KÖPRÜYE İNEN YOLUN ASFAL YAMASI YAPILDI.

4

CUMHURİYET MAHALLESİ POLİS EVİ YANI ASAFAL YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

5

CUMHURİYET MAHALLESİ PRF. MUAMMER AKSOY CADDESİ ASFALT YAMA YAPILDI.

6

CUMHURİYET MAHALLESİ SİNAN DEVLETLİ CADDESİNDE ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

7

CUMHURİYET MAHALLESİ YAŞAR KEMAL CADDESİ ASFAL YAMA YAPILDI.

8

CUMHURİYET NAHALLESİ BETON KÖPRÜSÜ ÇIKIŞI ASFALT YAMA YAPILDI.

 

ESENTEPE MAHALLESİ

1

ESENTEPE MAHALLESİ CEM EVİ KARŞISI ASFALT YAMA YAPILDI.

 

İNÖNÜ MAHALLESİ

1

İNÖNÜ MAHALLESİNDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE ASFALT YAMA YAPILDI.

 

MOĞULTAY MAHALLESİ

1

MOĞULTAY MAHALLESİ BELEDİYE SOKAKTA ASFALT YAMA ÇALIŞMASI YAPILDI

2

MOĞULTAY MAHALLESİ CUMHURİYET CADDESİ, DEĞİRMEN SOKAK, NUPELDA -AYAZ CADDESİ VE ÇEVRELERİ ASFALT YAMA YAPILDI.

 

YENI MAHALLE

1

YENI MAHALLE BULUT GIDA ÜSTÜ ASFALT YAMA ÇALIŞMASI

2

YENİ MAHALLE 704. SOKA ASFALT YAMAM ÇALIŞMASI YAPILDI.

3

YENİ MAHALLE DÜLDÜL TEPEYE GİDEN YOLA ASFALT KAPLAMA YAPILDI

 

 

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA BAKIM ONARIMI YAPILAN YOLLAR

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

ANAHAT
UZUNLUK(m)

SH TOPLAM UZUNLUK(m)

TOPLAM UZUNLUK(m)

1

ATATÜRK

RUHİ SU CADDE

238,96

75,63

 

2

ATATÜRK

142 SOKAK

175,16

0,00

 

3

ATATÜRK

592. SOKAK

357,11

0,00

 

4

ATATÜRK

88. SOKAK

246,60

0,00

 

5

ATATÜRK

MAHMUT TAN CADDE

178,25

0,00

 

6

CUMHURİYET

561. SOKAK

133,73

28,48

 

7

CUMHURİYET

BEDRİ ES CADDE

338,39

117,33

 

8

CUMHURİYET

215 SOKAK

40,50

 

 

9

CUMHURİYET

202 CADDE

328,74

34,82

 

10

CUMHURİYET

213 SOKAK

49,15

11,01

 

11

CUMHURİYET

212 SOKAK

311,94

42,45

 

12

CUMHURİYET

204 SOKAK

125,18

19,50

 

13

CUMHURİYET

206. SOKAK

133,59

20,65

 

14

CUMHURİYET

233 CADDE

162,62

9,22

 

15

CUMHURİYET

NAZIM HİKMET CADDE

301,35

68,69

 

16

CUMHURİYET

İ.HAKKI TONGUÇ CADDE

123,44

31,15

 

17

CUMHURİYET

HUSEYİN ATAÇ

83,58

30,13

 

18

CUMHURİYET

SİVAS ŞEHİTLERİ CADDE

367,88

129,02

 

19

CUMHURİYET

H.ALİ YÜCEL

84,37

19,61

 

20

CUMHURİYET

245 SOKAK

77,78

0,00

 

21

CUMHURİYET

232. SOKAK

80,86

4,18

 

22

CUMHURİYET

PROF. MUAMMER AKSOY CADDE

632,94

83,76

 

23

CUMHURİYET

ONUR SOKAK

134,19

25,37

 

24

CUMHURİYET

ŞH. POLİS AYDIN NAZLIOĞLU

218,46

43,70

 

25

CUMHURİYET

ÖZGE SOKAK

88,39

32,19

 

26

CUMHURİYET

229. SOKAK

81,87

17,70

 

27

CUMHURİYET

GÜNEŞ SOAK

200,41

67,46

 

28

CUMHURİYET

ÇETİN EMEÇ

516,77

24,57

 

29

CUMHURİYET

231. SOKAK

68,24

24,58

 

30

CUMHURİYET

550 SOKAK

75,94

10,72

 

31

CUMHURİYET

DOĞAN TAŞDELEN

182,20

0,00

 

32

CUMHURİYET

ŞENGEZERLER CADDE

340,81

46,07

 

33

CUMHURİYET

284. SOKAK

48,35

0,00

 

34

CUMHURİYET

HÜSEYİN OLCAYTO CADDE

609,87

42,32

 

35

CUMHURİYET

225 SOKAK

29,35

8,29

 

36

CUMHURİYET

OLOF PALME CADDE

210,61

16,29

 

37

CUMHURİYET

BAHRİYE ÜÇOK CADDE

384,35

49,37

 

38

CUMHURİYET

241 SOKAK

61,54

0,00

 

39

CUMHURİYET

238. SOKAK

49,06

11,33

 

40

CUMHURİYET

MEHMET KOCADEMİR CADDE

69,59

6,40

 

41

CUMHURİYET

236. CADDE

228,90

15,06

 

42

CUMHURİYET

294. CADDE

71,79

11,46

 

43

CUMHURİYET

292. SOKAK

0,00

38,66

 

44

CUMHURİYET

237. SOKAK

32,88

25,24

 

45

CUMHURİYET

297.SOKAK

71,84

39,24

 

46

CUMHURİYET

565. CADDE

216,33

8,57

 

47

CUMHURİYET

563. CADDE

121,16

24,76

 

TOPLAM:

8685,02

1314,98

10000,00

 

 

 

 

BETON KAPLAMA YAPILAN YOLLAR

 

S. NO

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK(m)

GENİŞLİK(m)

ALAN
(m2)

1

MOĞULTAY

 

ESKİ SGK HİZMET BİNASI YERİNE BETON DÖKÜLDÜ.

40,00

20,00

800,00

2

ATATÜRK

MAHMUT TAN CADDESİ

HASTANE KAVŞAĞI-OKULLAR BÖLGESİ YOL GENİŞLETME ÇALIŞMASI TAMAMLANDI.

200,00

2,00

400,00

3

ATATÜRK

 

TOKİ ÜSTÜ MEZARLIK YOLU

180,00

5,00

900,00

4

ATATÜRK

 

TOKİ KONUTLARI

90,00

5,00

450,00

5

YENİ MAHALLE

 

PARK YANI

90,00

7,00

630,00

6

CUMHURİYET

212

KANOĞLU MEVKİİ

235,00

10,00

2350,00

7

CUMHURİYET

250

KANOĞLU MEVKİİ

65,00

7,00

455,00

8

CUMHURİYET

BEDRİ ES

KANOĞLU MEVKİİ

170,00

10,00

1700,00

9

ALİBABA

 

ZEYTİN TEPE MEVKİİ

70,00

5,00

350,00

 

 

 

TOPLAM:

1140,00

 

8035,00

 

BORDÜR VE YAĞMUR OLUĞU YAPILAN YOLLAR

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK
(m)

1

CUMHURİYET

PRF MUAMMER AKSOY CADDESİ

BORDÜR DÜŞENDİ

20,00

2

CUMHURİYET

212. SOKAK

BORDÜR DÜŞENDİ

170,00

3

CUMHURİYET

HÜSEYİN ATAÇ

BORDÜR DÜŞENDİ

70,00

4

CUMHURİYET

İSMAİL HAKKI TONĞUÇ

BORDÜR DÜŞENDİ

100,00

5

ESENTEPE

MELSON MANDOLE CADDESİ

YAĞMUR OLUĞU DÖŞENDİ

200,00

6

ESENTEPE

401. SOKA

BORDÜR DÜŞENDİ

40,00

7

ESENTEPE

DEMİROLUK YOLU

BORDÜR DÜŞENDİ

2440,00

8

MOĞULTAY

ESKİ SGK HİZMET BİNASI YERİ CEVRESİ

BORDÜR DÜŞENDİ

60,00

9

MOĞULTAY

NUPELDA AYAZ GÜLOĞLU

BORDÜR DÜŞENDİ

155,00

10

MOĞULTAY

ESKİ SEBZE HALİNİ MAMEKİ PARKINA BAĞLAYAN YOLUN DÜZENLENMESİ

BAZALT BORDÜR DÜŞENDİ

80,00

11

YENİ MAHALLE

ALİ KOÇ CADDESİ

BORDÜR DÜŞENDİ

50,00

 

 

 

TOPLAM:

3385,00

 

 

PARKE/KÜP TAŞ YAPILAN YOLLAR VE KALDIRIM ÇALIŞMASI

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK(m2)

1

ATATÜRK

CEM EMİR CADDESİ

KALDIRIM ONARIMI

10,00

2

ESENTEPE

DEMİROLUK YOLU

KALDIRIM YAPIMI

2730,00

3

MOĞULTAY

NUPELDA AYAZ GÜLOĞLU

BORDÜR DÜŞENDİ

300,00

4

MOĞULTAY

ESKİ SEBZE HALİNİ MAMEKİ PARKINA BAĞLAYAN YOLUN DÜZENLENMESİ

KÜP TAŞ DÖŞENDİ

120,00

 

 

 

TOPLAM:

3160,00

 

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNCE YAPILAN DİĞER ÇALIŞMALAR

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

1

İNÖNÜ

 

İNÖNÜ MAHALLESİ ÇÜP ARAÇLARI YIKAMA YERİ İÇİN BETON DÖKÜMÜYAPILDI.

2

ESENTEPE

 

ASFALT PLENTİNDE İKİ ADET BİTÜM TANKI YERİ HAZIRLANARAK TANKLAR YERLEŞTİRİLDİ.

3

ATATÜRK

 

MAHMUT TAN SOKAKTA YAĞMUR IZGARASI YAPILDI

4

MERKEZ MAHALLELER

 

BELEDİYEMİZ DEMİR ATÖLYESİNDE 5 ADET DURAK YAPILIM İHTİYAÇ DUYULAN YERLERE KURULDU.
MAHALLELERDEKİ DURAKLAR BOYASI YENİLENDİ.

5

MERKEZ MAHALLELER

 

MERKEZ MAHALLELERDE BULUNAN BELEDİYE SORUMLULUĞUNDAKİ YOLLARDA RİSKLİ YERLERDE, ÖZELLİKLE OKUL
BÖLGELERİNDE HIZ KESİCİ KASİS YAPILDI.

6

MERKEZ MAHALLELER

 

MERKEZ MAHALLELERDE BULUNAN BELEDİYE SORUMLULUĞUNDAKİ YOLLARDA YAYA GEÇİTLERİ TEKRAR BOYANDI.

7

MERKEZ MAHALLELER

 

CUMHURİYET MAHALLESİ DİKİLİTAŞ MEVKİİ 2 ADET, ESENTEPE MAHALLESİ 2 ADET, MOĞULTAY MAHALLESİ ESKİ SKG YERİ 1 ADET, ESKİ SEBZE HALİNİ MAMEKİ KÖPRÜSÜNE BAĞLAYAN YOLA 1 ADET, ALİBABA MAHALLESİ ZEYTİNTEPEDE 1 ADET MERDİVEN YAPILDI.

8

MERKEZ MAHALLELER

 

MERKEZ MAHALLELERDE BULUNAN YAĞMUR KANALLARI VE IZĞARALARI BELLİ PERYOTLARLA TEMİZLİĞİ YAPILDI.

9

MERKEZ MAHALLELER

 

MERKEZ MAHALLELERDE BULUNAN BELEDİYE SORUMLULUĞUNDAKİ YOLLARIN ASFALT YAMA ÇALIŞMASI
KAPSAMINDA BAKIM ONARIMI YAPILDI.

10

ATATÜRK

 

PAZAR ALANININ BAKIM ONARIMI YAPILARAK İKİ CEPHESİ KAPATILDI.

11

MOĞULTAY

CUMHURİYET CADDESİ, NUPELDA AYAZ GÜLLOĞLU CADDESİ.

BOZULAN KALDIRIMLARIN ONARIMI YAPILDI.

 

 

 

 

STABİLİZE YOL ÇALIŞMASI

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK
(m)

GENİŞLİK(m)

ALAN
(m2)

1

ATATÜRK

61. SOKAK

YURT KUR ÜSTÜ

110,00

10,00

1100,00

2

ATATÜRK

74. SOKAK

YURT KUR ÜSTÜ

120,00

10,00

1200,00

3

ATATÜRK

TURAN DENİZ SOKAK

YURTKUR YANI 

100,00

10,00

1000,00

4

ATATÜRK

62. CADDE

ŞOK MARKET ÖNÜ

165,00

7,00

1155,00

5

ATATÜRK

101 SOKAK

TOKİ PARKI ALTI PAŞAKAN APT. ÖNÜ

320,00

7,00

2240,00

6

ATATÜRK

118 SOKAK

PAZAR ALANI KARŞISI KANAL YANI

330,00

7,00

2310,00

7

ATATÜRK

 

ROSTAN MEVKİİNDE YOL AÇILDI

300,00

5,00

1500,00

8

ATATÜRK

 

VADİ APT YANI YOLU

60,00

10,00

600,00

9

ATATÜRK

5. SOKAK

MİGROSUN ARKASI

150,00

10,00

1500,00

10

ATATÜRK

121

ERENLER DÜĞÜN SALONU YANI

130,00

10,00

1300,00

11

ATATÜRK

46. SOKAK

ÖĞRETMEN EVİ ÖNÜ

200,00

15,00

3000,00

12

ATATÜRK

25. SOKAK

İLTARIM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜ

130,00

10,00

1300,00

13

ATATÜRK

27. SOKAK

İL ÖZEL İDARESİ YOLU

150,00

10,00

1500,00

14

ATATÜRK

LATİF BÜYÜKDAĞ

ESNAF SANATKARLAR ARKASI

130,00

10,00

1300,00

15

ATATÜRK

16.SOKAK

ESNAF SANATKARLAR ARKASI

100,00

10,00

1000,00

16

CUMHURİYET

ÇIĞ YOLU

 

200,00

7,00

1400,00

17

CUMHURİYET

HAYVAN BARINAĞI YOLU

 

100,00

7,00

700,00

18

CUMHURİYET

KANOĞLU MEVKİİ

BAKKALIN KARŞISI

50,00

5,00

250,00

19

CUMHURİYET

ENDER YAPI KOPARATİFİ

 

50,00

7,00

350,00

20

CUMHURİYET

BAHRİYE ÜÇOK CADDESİ

 

650,00

10,00

6500,00

21

CUMHURİYET

MEHMET KOÇADEMİR

 

50,00

12,00

600,00

22

CUMHURİYET

 

SPOR LİSESİ YANI

50,00

7,00

350,00

23

CUMHURİYET

BEDRİ ES CADDESİ

KANOĞLU MEVKİİ

110,00

10,00

1100,00

24

CUMHURİYET

202

KANOĞLU MEVKİİ

200,00

10,00

2000,00

25

CUMHURİYET

2013

KANOĞLU MEVKİİ

145,00

5,00

725,00

26

CUMHURİYET

HÜSEYİN OLCAYTO CADDESİ

 

55,00

10,00

550,00

27

CUMHURİYET

 

SPOR LİSESİSİ YANI

50,00

10,00

500,00

28

CUMHURİYET

HASTANE KAVŞAĞI

 

200,00

10,00

2000,00

29

CUMHURİYET

532. SOKAK

YÜZME HAVUZU ALTI

150,00

7,00

1050,00

30

CUMHURİYET

536. SOKAK

YÜZME HAVUZU ALTI

170,00

7,00

1190,00

31

AKTULUK

TAR DERESİ

 

50,00

7,00

350,00

32

AKTULUK

TOKİ KONUTLARI YANI

 

50,00

7,00

350,00

33

AKTULUK

ÇEŞME YANI

 

100,00

7,00

700,00

34

AKTULUK

ROBAYİK

 

100,00

7,00

700,00

35

AKTULUK

DİNAR YOLU

 

350,00

7,00

2450,00

 

 

YENİ YOL AÇMA ÇALIŞMASI

S.N

MAHALLE

SOK/CAD

AÇIKLAMA

UZUNLUK
(m)

GENİŞLİK(m)

ALAN
(m2)

1

ATATÜRK

 

A101 YANINDA YOL ÇALIŞMASINA BAŞLANDI

115,00

7,00

 

2

CUMHURİYET

 

SPOR LİSESİSİ YANI

50,00

10,00

 

3

CUMHURİYET

 

YÜZME HAVUZU ALTI İLE HASTANE KAVŞAGI YOL BAĞLANTISI ÇALIŞMASINA DEVAM EDİLDİ.

250,00

15,00

 

4

CUMHURİYET

 

SU KUYUSU KARŞISI

120,00

7,00

 

5

CUMHURİYET

 

ASKERİYE ALTINDAKİ YOL  AÇILDI.

350,00

5,00

 

6

CUMHURİYET

 

KANOĞLU MEVKİİ BAKKALIN KARŞISI

50,00

5,00

 

7

ATATÜRK

 

ROSTAN MEVKİİNDE YOL AÇILDI

300,00

5,00

 

8

ATATÜRK

 

VADİ APT YANI YOL AÇMA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI.

60,00

10,00

 

9

ALİBABA

 

CEZA EVİ YANI

50,00

7,00

 

10

CUMHURİYET

 

KANOĞLU MEVKİİ

50,00

7,00

 

11

CUMHURİYET

 

GURU SPİ YOLU ÜSTÜ

75,00

10,00

 

12

CUMHURİYET

 

HASAN KOMU MEVKİİ

90,00

7,00

 

 

 

 

 

 

 

 

     

TOPLAM:

1560,00

 

 

 

FALİYET RAPORU

S. NO

YAPILAN ÇALIŞMA

MİKTARI

BİRİMİ

1

ASFALT KAPLAMA YAPILAN YOLLAR

METRE

2945

2

DOĞALGAZ HATTININ GEÇTİGİ YOLLARDA YAPILAN ASFAL YAMA ÇALIŞMASI

METRE

10000

3

BETON KAPLAMA YAPILAN YOLLAR

METRE

1140

4

BORDÜR ÇALIŞMASI

METRE

3305

5

KİLİTLİ PARKE ÇALIŞMASI

METRE

3040

6

STABİLİZE YOL ÇALIŞMASI

METRE

5375

7

YENİ YOL AÇMA ÇALIŞMASI

METRE

1560

8

ULAŞIMI OLMAYAN YERLERE MERDİVEN YAPILMASI

ADET

7

 

 

SU VE KANALİZASYON PLANLANAN İŞLER/PROJELER YAKLAŞIK MALİYET

 
 

 SU İŞLERİ BİRİMİ

 

No

İşin/Projenin Adı

Yaklaşık Maliyet

Açıklama

 

1

Sondaj Kuyusunun Faaliyete Alınması

600.000,00 TL

 

 

2

Park Bahçeler için Şebeke Suyunun Kullanılmaması

0,00 TL

 

 

3

Debi ölçerlerin Temini ve Montajı

150.000,00 TL

 

 

4

İçme suyu Şebeke Sisteminin Tüm Projelerinin Sayısal Hale Getirtilmesi-Yaklaşık 300 km hat

70.000,00 TL

 

 

5

Zagge2-Kırkgöze Kaynağı Terfi Merkezi Otomasyon Sistemi

100.000,00 TL

 

 

6

Aktuluk Mahallesi-Üniversite Ana Su İletim Hattının Sıkıntılı Kısmının Değiştirilmesi

500.000,00 TL

 

 

7

Dağ Suyunun İptal Edilerek Alibaba Mahallesine Kent Şebeke Sisteminden Su Verilmesi

100.000,00 TL

 

 

8

Cumhuriyet Mahallesi Yol Ayrımı ile Cumhuriyet Su Depoları Arasındaki Pik Hattın Değişimi

250.000,00 TL

 

 

9

Atatürk Mahallesi 2000 m³ Su Deposunun Bakım Onarımlarının Yapılarak Faaliyet Alınması

200.000,00 TL

 

 

10

Atatürk Mahallesi Üst Kat Depoları ile Alt Kat Depoları Arasında Yeni Bağlantı Hattının Döşenmesi

200.000,00 TL

 

 

11

Basınç Kırıcı Vanaların Temini ve Montajı (3 adet)

90.000,00 TL

 

 

12

Cumhuriyet ve Atatürk Mahallesinde Depolar ve Terfi Merkezlerinde Otomasyon Sistemine Geçilmesi

700.000,00 TL

 

 

13

Bazı Su Depolarının Bakım Onarımlarının Yapılması

300.000,00 TL

 

 

14

Sondaj Kuyuları, Esentepe Mahallesi Terfi Merkezi ve Yenimahalle Terfi Merkezi Jeneratör Alımı

250.000,00 TL

 

 

15

Esentepe 1500 m³ Su Deposu İle Yenimahalle 300 m³ Su Deposu Arasındaki Bağlantı Hattının Yenilenmesi

200.000,00 TL

 

 

16

Suyu Bedava veya İzinli Kullanan Tüm Noktalara Sayaç Taktırılması

60.000,00 TL

 

 

17

Malzeme Depo ve Ambar Yeri İhtiyacı

0,00 TL

 

 

18

Klor Alımı

40.000,00 TL

 

 

19

Malzeme Alımı

300.000,00 TL

 

 

20

Öngörülemeyen Giderler

50.000,00 TL

 

 

Toplam Yaklaşık Maliyet

4.160.000,00 TL

 

 
         

 KANALİZASYON İŞLERİ BİRİMİ

 

No

İşin/Projenin Adı

Yaklaşık Maliyet

 

 

1

Pissu Terfi Merkezleri Projelerinin Hazırlanması

70.000,00 TL

 

 

2

Kentin muhtelif yerlerinde ihtiyaca bağlı olarak kanalizasyon şebeke hattı döşenmesi

200.000,00 TL

 

 

3

Kanalizasyon İşlerinde Kullanılmak Üzere Araç Alımı

300.000,00 TL

 

 

4

Kanalizasyon Şebekesinin Sayısallaştırılması

90.000,00 TL

 

 

5

Öngörülemeyen Giderler

50.000,00 TL

 

 

Toplam Yaklaşık Maliyet

710.000,00 TL

 

 

 

 

 

 

 
         
         

*

Pompa Merkezleri elektrik giderleri ve personel gideri maliyetlere dahil edilmemiştir.

   
         

 

 

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE 2021 YILI İÇİNDE YAPILMASI PLANANLANAN İŞLER

Mahalle sakinleri ve muhtarların da önerileri doğrultusunda yapılacak işlemlerin sırlamasında değişiklik olabilir.

İÇME SUYU İŞLERİ

Belediyemiz tarafından son yıllarda altyapı alanında önemli bir yatırım gerçekleştirilememiştir. 4-5 yıl öncesinden yapılması planlanan birçok çalışma hala hayata geçirilememiştir. Gerçekleştirilemeyen yatırımlar, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, son yıllarda yaz aylarında kent nüfusunun 2-3 katına çıkması, kuraklık etkisiyle kaynak debilerinin çok azalması, belediye sınırlarının genişletilmesi, şebeke suyunu kullanan park ve bahçe sayısının hızla artması ve birçok köye su verilmesi gibi nedenlerden ötürü içme suyu alanında sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştır. 

Yakın gelecekte su sıkıntısı yaşanmaması için temin edilen ve dağıtılan suyun ölçümünün yapılarak kayıp ve kaçakların azaltılması ile etkin mücadele edilmesi, kaynaklarda, pompa istasyonlarında ve depolarda otomasyon sistemine geçilmesi, kent şebeke sisteminin sayısallaştırılması, park ve bahçelerde kesinlikle şebeke suyunun kullanılmaması, sondaj kuyusunun acilen faaliyete alınması, eski-ekonomik ömrünü tamamlamış şebeke hatlarının değiştirilmesi, planlanan depolar arası bağlantı hatlarının yapılması, basınç yönetimi alanında en azından çok acil olan noktalara basınç odalarının yapılması gibi birçok alanda çalışma yapılması gerekmektedir. Özellikle suya erişim ve şebeke işletim maliyetlerinin her geçen gün artıyor olması ve su kaynakların verimlerinin kuraklık etkisiyle sürekli azalması mevcut içme suyu şebekelerindeki su kayıp ve kaçaklarının izlenmesini, kontrolünü ve önlenmesini daha önemli bir hale getirmektedir. Bu alanda yatırımların gerçekleştirilmemesi Belediyemizi aynı zamanda çok büyük mali zarara uğratmaktadır. Yüksek enerji giderleriyle temin edilen suyun yarısından fazlası; kayıp-kaçaklar, idari kayıplar ve faturalandırılmayan tüketim olarak Belediyeye hiçbir gelir getirmeden kullanılmakta veya sistemde kaybolmaktadır.

Yapılması gereken çalışmalar hakkında aşağıda başlıklar halinde özet olarak bilgi verilmiştir.

Bu çalışmaların öncelik sırasını Belediyemizin mali durumunu da göz önüne alarak Başkanlık Makamı ile birlikte karar verilmesi gerekmektedir.

Bu çalışmalar dışında ihtiyaca ve gelen taleplere bağlı olarak şebeke hatlarının döşenmesi gerekmektedir.

 

Sondaj Kuyusunun Faaliyete Alınması: Kentin kısa ve orta vadede su sıkıntısı yaşamaması için Cumhuriyet Mahallesinde bulunan 2 adet sondaj kuyusunun yanında 2017 yılında 1 adet daha sondaj kuyusu açtırılmıştır. Ancak şimdiye kadar bu kuyu mali sıkıntılar nedeniyle faaliyete alınamamıştır. Kuyunun faaliyete alınabilmesi için yaklaşık 600.000,00 TL bir kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda yaşanan kurak mevsimler bu kuyudan temin edilecek suyu çok önemli hale getirmiştir.  Mutlak suretle mali kaynak yaratılarak bu kuyunun bu yıl içinde faaliyete alınması sağlanmalıdır. Açtırılan sondaj kuyusu şimdi ve gelecekte Munzur Gözeleri Su Temini Projesi hayata geçirildiğinde de kent içme suyu sisteminin yedek kaynağı olarak ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanılmak üzere hazır durumda bekletilecektir.

Park Bahçeler için Şebeke Suyunun Kullanılmaması: Mevcut durumda yeni yapılan parklar dahil tüm parklarımızın sulama suyu ihtiyacı içme suyu şebeke sisteminden karşılanmaktadır. Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yaklaşık 76.300 m² sulama yapılan park alanı olduğu, bu parklarda sabah ve akşam olmak iki defa sulama yapıldığı, sulamanın ortalama 40dk sürdüğü, 1 adet fıskiyenin saatte 1.2 m³ su tükettiği bilgisi verilmiştir. Bu verilere göre yapılan hesaplamada, çok yüksek maliyetlerle şebekeye dağıtılan suyun 1 ay için yaklaşık 115.000 m³’nün, 1 yıl içinde ise -4 ay boyunca sulama yapıldığı varsayılırsa- 115.000*4=460.000 m³ suyun park ve bahçelerin sulamasında kullanıldığı tespit edilmiştir. Ancak park bahçelerin sulama sistemi ve sulama saatleri ile ilgili yapılan gözlem ve tespitlerde ve diğer illerin verilerine bakıldığı zaman bu oranın çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenlerden ötürü, bu yıl içinde yapılması gereken en önemli ve öncelikli işlerden biri, öncelikli olarak Munzur Çayı-Baraj gölüne yakın olan tüm park ve bahçelerde şebeke suyunun kullanılmasının sonlandırılması olmalıdır.

Debi ölçerlerin Temini ve Montajı: Su Kaynakları ve Sondaj Kuyularından çekilen su miktarı, fiziksel kayıplar ve kaçak kullanım miktarlarının tespiti için debi ölçerlerin temin edilerek belirlenecek yerlere montajı yapılması gerekmektedir. İlgili mevzuat gereğince de debi ölçerler ile suyun miktarının ölçülmesi zorunlu hale getirilmiştir. Temin edilen, iletilen, dağıtılan suyun miktarını ölçemediğimiz için su kayıpları ve kaçak kullanımları ile ilgili sağlıklı ve doğru şekilde mücadele edilememektedir. Bakanlık her yıl şubat ayında içme suyu ölçülmesi, kontrolü, yönetimi hakkında detaylı bilgi istemektedir. 

İçme suyu Şebeke Sisteminin Tüm Projelerinin Sayısal Hale Getirtilmesi-Yaklaşık 300 km hat: Kent içme suyu projelerinin sayısallaştırılması projesi kapsamında, 2015 yılı içinde bir kısım şebeke sayısal hale getirilmiştir. Bilinen nedenlerden ötürü çalışma daha ileri bir aşamaya taşınamamıştır. Eksik kalan yaklaşık 250 km yakın şebeke sisteminin sayısal hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için sayısallaştırma programının güncelleştirilmesi, isale kısım için programın satın alınması ve hizmet alımına gidilerek sayısallaştırma işleminin yapılması gerekmektedir. Bakanlık her yıl şubat ayında bu bilgiyi de detaylı şekilde istemektedir. 

Zagge2-Kırkgöze Kaynağı Terfi Merkezi Otomasyon Sistemi: Bu kaynaktan pompa sistemleri ile temin edilen su kentin su ihtiyacının çok önemli bir kısmını karşılamaktadır. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında diğer kaynak sularının azalması veya kuruması ile bu kaynak çok önemli hale gelmektedir. Sık aralıklarla pompa arızaların olması, elektrik kesintileri, kesintilerde jeneratörün devreye girmemesi veya yakıtının bitmesi, pompa merkezinde personel çalıştırılmaması gibi nedenlerden ötürü; terfi istasyonundaki pompaların durması, arıza vermesi ve diğer sıkıntılar ancak kent merkezinde yaşanan su kesintileri veya merkez depolarda yapılan kontroller ile anlaşılmaktadır. Sorunun tespiti, çözümü için yaklaşık 37 km mesafedeki kaynağa gidilmesi, arızaya müdahale edilmesi ve sorunun giderilmesi saatlerce devam ettiği için kent merkezinde uzun süreli su kesintileri yaşanmaktadır. Terfi istasyonunda otomasyon sistemine geçilmesi ve otomasyon sistemi ile arıza durumların kent merkezinde su işlerine yönetimi ve ekibine anlık olarak bildirilmesi durumunda sorunun çözümü için arızaya çok hızlı şekilde müdahale edilecek ve uzun süreli su kesintilerinin önüne geçilmiş olacaktır.  

Aktuluk Mahallesi-Üniversite Ana Su İletim Hattının Sıkıntılı Kısmının Değiştirilmesi: Aktuluk Mahallesi ve Üniversite Kampüsünün su ihtiyacını karşılayan 355 mm çapında PE 100 boru malzemesinden oluşan iletim hattı, Atatürk Mahallesi çıkışında Andiçlerin binası olarak bilinen binadan Bayraktepe yol ayrımının yaklaşık 300 metre sonrasına kadar çok sık aralıklarla arıza vermektedir. Hat karayolu boyunca yolun kenarında döşenmiştir. Yol kenarının çok taşlık olması ve hattın döşenmesinden sonra karayollarının bu bölgede yol kodu düşürme çalışması yapması nedeniyle borunun zarar gördüğü ve bu bölgede yüksek basınçtan dolayı patladığı tahmin edilmektedir. Arızanın yapması hem çok uzun zaman almakta hem de belediyemize büyük maddi zarara neden olmaktadır. 2020 yılında hatta oluşan arıza sayısı artmış olup, bu yıl içinde arıza sayısının daha fazla olması beklenmektedir. Bu nedenle, hattın yaklaşık 900 metrelik sıkıntılı kısmının değiştirilmesi gerekmektedir.

Dağ Suyunun İptal Edilerek Alibaba Mahallesine Kent Şebeke Sisteminden Su Verilmesi: Mevcut durumda Alibaba Mahallesi Zeytintepe Mevkiinin su ihtiyacı, dağ suyu olarak bilinen Sütlüce kaynağından karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak hat çok eski ve sağlıksız olduğundan kullanılamaz duruma gelmiştir. Ayrıca suyun yetersiz gelmesi ve hattın sağlıksız çalışmasından dolayı, bu bölgede özellikle yaz ve sonbahar dönemlerinde çok sık aralıklarla su kesintileri yaşanmaktadır. Hattın bu şekliyle kullanılması halk sağlığını da tehdit etmektedir. Sorunun çözümü için bu hattın iptal edilerek, bu mahalleye kent şebeke sisteminden su verilmesi gerekmektedir. Bunun için Fevzi Çakmak Caddesinden Zeytintepe Küme Evlerine yaklaşık 1000-1500 metre hat döşenecektir.

Cumhuriyet Mahallesi Yol Ayrımı ile Cumhuriyet Su Depoları Arasındaki Pik Hattın Değişimi: Zagge-Hakis Kaynağının suyunu Cumhuriyet Mahallesine taşıyan ana su iletim hattının Tunceli-Elâzığ Karayolları ile Cumhuriyet Mahallesi orta kat 300 m³ su deposu arasında kalan pik borulardan oluşan kısmı, ekonomik ömrünü doldurmuş olduğundan sık aralıklarla arıza vermeye başlamıştır.  Pik hattın tamiri çok uzun saatler aldığından uzun süreli su kesintileri yaşanabilmektedir. Ayrıca hat üzerinde hattın delinmesi suretiyle oluşan kaçaklar ve kelepçe bağlantılarında ciddi su kayıplarının olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, bu hattın yeni borularla değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmesi gereken hattın uzunluğu yaklaşık 1500 metredir.

Atatürk Mahallesi 2000 m³ Su Deposunun Bakım Onarımlarının Yapılarak Faaliyet Alınması: Atatürk Mahallesinde orta ve alt kat şebekeyi beslemek için yaptırılan 2000 m³ su deposu kullanılmamaktadır. Deponun bakım onarımları daha önce ihale edilen projeler kapsamında kısmen yaptırılmış, projeler tamamlanamadığı için ve depoya su aktarım bağlantıları yapılamadığı için faaliyete alınamamıştır. Atatürk Mahallesinde nüfusun çok hızla artması ve bu deponun yanındaki 500 m³ su deposunun yetersiz gelmesi nedeniyle, bu deponun bakım ve onarımlarının yaptırılarak faaliyete alınması gerekmektedir.

Atatürk Mahallesi Üst Kat Depoları ile Alt Kat Depoları Arasında Yeni Bağlantı Hattının Döşenmesi: Atatürk Mahallesinde üst kat depoları ile alt kat deposu arasındaki bağlantı hattı; eski ve ekonomik ömrünü doldurmuş olup, çapı yetersiz gelmekte ve hidrolik modellemeye uygun şekilde çalışmamaktadır. Ayrıca bu hattın 2000 m³ su deposuna bağlantısının yapılması gerekmektedir. 2000 m³ su deposunun işletmeye alınması ve bu bağlantı hattının yenilenmesi ile Atatürk Mahallesindeki depo taşmalarının büyük ölçüde önüne geçilmiş olacak ve depo yetersizliğinin önüne geçilmiş olacaktır.

Basınç Kırıcı Vanaların Temini ve Montajı: Kent içme suyu şebekesinde bulunan yüksek basınç sorunun çözümü için kentin muhtelif yerlerinde basınç kırıcı vana sisteminin yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu yıl içinde 3 ayrı noktaya kurulması aciliyet arz etmektedir.

 

Cumhuriyet ve Atatürk Mahallesinde Depolar ve Terfi Merkezlerinde Otomasyon Sistemine Geçilmesi: Cumhuriyet Mahallesinde iki adet terfi istasyonu, sondaj kuyuları ve 4 adet içme suyu deposu; Atatürk Mahallesinde 4 adet içme suyu deposu bulunmaktadır. Bu depolar bağlantı ve terfi hatları ile birbirlerine bağlanmakta, aralarında su aktarımı olmaktadır. Sondaj kuyularından Cumhuriyet Mahallesi üst kat deposuna terfi edilen su; bu depodan Cumhuriyet Mahallesi orta kat ve alt depolarına ve Atatürk Mahallesi üst kat depolarına iletilmektedir. Aynı zamanda Cumhuriyet üst kat deposundan Çığ Mahallesinde bulunan depoya su terfi edilmektedir. Yine Zagge-Hakis kaynağından gelen suyun bir kısmı Cumhuriyet Mahallesi depolarına, diğer kısmı Atatürk Mahallesi depolarına aktarılmaktadır. Su aktarımlarının etkin ve sağlıklı şekilde yapılabilmesi, depolardaki taşmaların önüne ve sondaj kuyuları pompalarının gereksiz çalışmasının önüne geçilmesi için bu bölgede sondaj kuyuları ve depolar arasında otomasyon sistemine geçilmesi gerekmektedir.

 

Bazı Su Depolarının Bakım Onarımlarının Yapılması: Zagge2 Üniversite İçme suyu Projesi kapsamında bazı depoların bakım ve onarımları yapılmıştır. Ancak yapılamayan Esentepe Mahallesi üst depo, İnönü Mahallesi deposu, Halk Eğitim Deposu ve Yenimahalle üst kat deposunun bakım ve onarımlarının yapılarak, iç yüzeylerinin fayans ile kaplanarak ilgili yönetmelik ve standartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Sondaj Kuyuları, Esentepe Mahallesi Terfi Merkezi ve Yenimahalle Terfi Merkezi Jeneratör Alımı

Kent merkezinin su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Sondaj Kuyuları Terfi Merkezinde elektrik kesintileri olduğu zaman su kesintileri yaşanmaktadır. Uzun süreli elektrik kesintilerinde ise Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi şebekesine su verilememektedir. Aynı şekilde Esentepe Mahallesi ve Yenimahalle terfi merkezinde de elektrik kesintilerinde Yenimahalle, Alibaba Mahallesi ve Çarşı Merkezinde su kesintileri olmaktadır. Sorunun çözümü için elektrik kesintilerinde devreye girecek jeneratör sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Esentepe 1500 m³ Su Deposu İle Yenimahalle 300 m³ Su Deposu Arasındaki Bağlantı Hattının Yenilenmesi: Esentepe Mahallesi’nde bulunan 1500 m³ kapasiteli ana su deposundan 250 mm çelik boru ile Mameki Köprüsüne kadar devam eden içme suyu bağlantı hattımız, bu noktadan sonra 200 mm çelik boru ile Demiroluk yolunun sonuna kadar uzanmakta, sonrasında hattın çapı küçülerek 150 PVC boru ile Mehmet Kahraman Caddesi-Eski Hastane Mevkii-Okullar Caddesinden Yeni Mahalle 300 m³ kapasiteli su deposuna bağlanmaktadır. Bu depoya bu şekilde aktarılan su, Moğultay Mahallesi, Esentepe ve Yeni Mahallenin bir kısmı ile Alibaba mahallesi içme suyu şebekesini beslemektedir. Nüfus artışı ile birlikte özellikle son yıllarda hattın boru çapının yetersiz gelmesi nedeniyle, oluşan su ihtiyaç açığını gidermek için Esentepe Mahallesi pompa merkezindeki pompaların gücü artırılarak ve yeni hatlar döşenerek terfili sistem ile Yeni Mahallede yeni yapılan depoya su takviyesi yapılmıştır.

Hattın boru çapının büyütülmesi ile büyük oranda terfili sisteme ihtiyaç kalmayacak olması, hattın ekonomik ömrünü doldurması, sık aralıklarla arıza vermeye başlaması nedeniyle mevcut hattın değiştirilmesi gerekmektedir. Hattın Demiroluk mevkiine kadar olan kısmı 2020 yılı içinde değiştirilmiştir. Geri kalan kısmının da değiştirilmesi gerekmektedir.  

 

Suyu Bedava veya İzinli Kullanan Tüm Noktalara Sayaç Taktırılması: İçme suyu şebeke sisteminden suyu bedava veya izinli kullanan tüm bina, kurum, cami, cem evi, park ve bahçeler vb. tespit edilerek sayaç taktırılması su kayıp ve kaçaklarının doğru tespiti noktasında çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu bilgi aynı zamanda her yıl bakanlık tarafından da istenmektedir.

 

Malzeme Depo ve Ambar Yeri İhtiyacı: Belediye hizmetlerinin yerine getirilmesinde kullanılan içme suyu, kanalizasyon malzemesinin uygun koşullarda depolanabileceği belediyemize ait depo ve ambar yeri bulunmamaktadır.  Belediyemize ait malzemeler, Sütlüce yol ayrımı mevkiinde bir hangar ve yine bu mevkide bulunan küçük yapılar şeklinde kulübelerin içinde ve boş alanlarda depolanmaktadır.  Hangar ve bu küçük kulübeler hem kapasite olarak hem de büyük ve ağır tip malzemenin yerleştirilmesi için uygun olmadığından, birçok malzeme açıkta güvenliği alınamayan boş alanlarda üst üste istiflenerek depolanmaktadır. Kullanılmak için bekletilen bu malzeme ve hurdaya çıkan malzemenin aynı sahada ve çok küçük bir alanda bu şekilde açıkta ve dağınık şekilde istiflenmesi hem malzemeye zarar vermekte hem de çevre kirliliği oluşturmaktadır. 

Belediyeye ait malzemeler bu şekilde depolandığından, malzeme giriş ve çıkışını kontrol altına almak mümkün olmamakta ve ambar sistemi sağlıklı bir şekilde işletilememektedir. Yıl sonunda depolarda ne kadar malzemenin kaldığı sağlıklı şekilde tespit edilemediğinden, yeni malzeme ihtiyaç listelerinin oluşturulmasında çok büyük sıkıntılar meydana gelmektedir. Hangara gelen malzemelerin hepsinin kodlanarak kayıt altına alınması, hangi birimin hangi malzemeden ne kadar aldığının takip edilmesi, malzeme belirli bir sayıya düşünce uyarı sisteminin olması, malzemenin tükenmeden alınması, ihtiyaçtan fazla malzeme muhafaza edilmemesi için mutlak suretle hangar sisteminin kurulması gerekmektedir. 

Ana Su İletim Hatlarının Karayolundan Çıkarılmasının Projelendirilmesi: Mameki Köprüsü ile Atatürk Mahallesi Eski SSK Hastanesi Mevkiine kadar Karayolu boyunca devam ana su iletim hatlarının karayolu dışına deplase edilmesinin projelendirilmesi. Bu hatların sık aralıklarla arıza vermesi, bazı hatların ekonomik ömrünü doldurması, arızaların giderilmesi aşamasında Karayolları ile yaşanan sıkıntılar, trafik güvenliğini tehdit etmesi gibi nedenlerinden ötürü mutlak suretle karayolu dışına deplase edilmesi gerekmektedir. Öncelikle işin projeleri hazırlanacaktır.

 

Cumhuriyet Sondaj Kuyuları Deposundan Esentepe Mahallesi Alt Kat Deposuna Bağlantı Hattı Projesi:

3. Sondaj kuyusunun faaliyete alınması durumunda, sondaj kuyuları suyunun Esentepe Mahallesi, Moğultay Mahallesi, Yenimahalle ve Alibaba Mahallesi şebeke sistemine aktarılabilmesi için Cumhuriyet Mahallesi üst kat deposu ile Esentepe Mahallesi 1500 m³ su deposu arasında bağlantı hattının yapılması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında diğer kaynak sularının verimlerinin azalması zamanlarında, sondaj kuyularından bu depoya su aktarımı yapılacaktır. Öncelikle işin projeleri hazırlanacaktır.

Aktuluk Mahallesi Altyapı Projelerinin Hazırlanması

Aktuluk Mahallesi’nin imar planı tamamlanıp yürürlüğe giren kısmının imar planına uygun (içme suyu şebeke, kanalizasyon şebeke, yağmursuyu şebeke ve atık su arıtma tesisi projelerinin hazırlanması gerekmektedir. Projelerinin hazır duruma getirtilmesi için İller Bankasına başvuru yapılacaktır.

 

KANALİZASYON İŞLERİ

Pis su Terfi Merkezleri Projelerinin Hazırlanması: Belediyemiz 2. Etap altyapı projesi kapsamında, atık su arıtma tesisi projesi kapsamında kot farkından dolayı atık su arıtma sistemine dahil edemediği pis suların atık su arıtma tesisine alınabilmesi için kenttin muhtelif yerlerinde 9 adet küçük tip pompa istasyonu kurmuştur. Bu tesisler 2018 yılı sonlarında işletmeye alınmıştır. Ancak Cumhuriyet Mahallesi Hasan Komu Mevkiinin alt kotları, Alibaba Mahallesi Kemerbel Mevkii, Atatürk Mahallesi Halikarnas Balıkçısının olduğu mevkii, İnönü Mahallesi ana yolun alt bölgesi, Atatürk Mahallesi Fedaş Yanı Dema İnşaat alanın bulunduğu bölgelerinin pis suları kot farkından dolayı kent kanalizasyon sistemine dahil edilememiştir. Bu bölgelerde son yıllarda yerleşim yoğunluk kazandığından terfi istasyonlarının kurularak, pissularının kent kanalizasyon sistemine dahil edilmesi gerekmektedir. Öncelikle işin projesinin hazırlanması gerekmektedir.

Kemerbel Mevkii Fosseptik Yapılması: Kenttin imar planı içindeki pis sularının yaklaşık %99’u kanalizasyon şebekesine bağlı durumdadır. Ovacık yolu üzerinde bulunan Kemerbel mevkiinin kanalizasyon şebekesi büyük ölçüde yapılmış, ancak pissuları pompa sistemi yapılamadığı için atık su arıtma tesisine iletilememiştir. Bu bölgede pissularının arıtma işlemine tabi tutulmadan doğrudan Munzur çayına verilmemesi için fosseptik yapılması ve fosseptikte biriken pissuların vidanjör aracı ile arıtma tesisi sistemine taşınması gerekmektedir.

 

Kanalizasyon İşleri Araç İhtiyacı: Belediyemiz hizmet alanında bulunan kanalizasyon hizmetlerinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde halka ulaştırılması için 1 adet aracın alınması zorunlu bir ihtiyaç olarak görülmektedir.

Kanalizasyon Şebeke Sisteminin Tüm Projelerinin Sayısal Hale Getirtilmesi: Son yıllarda yapılan kanalizasyon projelerinin sayısal haritaları bulunmaktadır. Ancak daha önceki yıllarda uygulanan projelerin ve Belediyemizin kendi imkânları ile yaptığı hatların sayısal haritaları bulunmamaktadır. Bu hatların sayısal hale getirilerek diğer hatlar ile birleştirilerek bütünsel paftalarının hazırlanması gerekmektedir. Bunun için sayısallaştırma programının güncelleştirilmesi ve hizmet alımına gidilerek sayısallaştırma işleminin yapılması gerekmektedir. Bakanlık her yıl şubat ayında bu bilgiyi de detaylı şekilde istemektedir. 

Bu çalışmalar dışında ihtiyaca ve gelen taleplere bağlı olarak şebeke hatlarının döşenmesi gerekmektedir. 

 

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU


Komün bahçe çalışmaları kapsamında; 5220m² alanda toplam 3 adet meyve bahçeleri oluşturularak ortak yaşam alanlarının çoğaltılması, çocukların dalından meyve yemesi, ilaçsız sağlıklı meyveye halkın rahatlıkla ulaşabilmesi sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte bu alanların artırılması planlarımız dâhilindedir. Bu kapsamda kullanılan ağaçlar Erzincan’dan tarafımıza bedelsiz olarak verilmiş, nakliye ve söküm işlemleri müdürlüğümüz tarafından yapılmıştır.

Doutırs Altı Merdiven Çalışması Kapsamında; İlimiz Merkez Moğultay Mahallesi Seyran Sokak ile Atıl Uzelgün Caddeleri arası merdiven bağlantısı yapıldı. Merdiven yanlarında seyir terasları, oturma-dinlenme yerleri oluşturuldu.

Demiroluk Virajı Peyzaj Çalışmaları Kapsamında; Demiroluk virajı yol ve kaldırımların yapım işi ile birlikte peyzaj çalışmaları yapılmış olup, 150 adet boylu ağaç ve 4000 adet tıbbı ve aromatik bitkilerden lavanta dikilmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında Demiroluk parkı önünde bir meydan çalışması yapılmıştır. Kaldırım boyu belirli mesafelerle banklar yerleştirilerek oturma dinlenme imkânı sağlanmıştır. Şevli bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca ilkbahar döneminde damlama sulama sistemi kurularak alanın düzenli sulanması sağlanmış olacaktır.

Biyolojik atık su arıtma tesisinden 2 adet boylu çınar ağacı sökülerek Demiroluk meydanına dikilmiştir.

Demiroluk meydanında kullanılmak üzere tasarım ve uygulaması tarafımızca yapılan 8 adet doğal taş bank meydana monte edilmiştir.

Korona virüs nedeni ile İl Hıfzıssıhha toplantıları neticesinde alınan kararlar kapsamında park alanlarımızda düzenli olarak dezenfektan uygulaması yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir.

İlimiz merkez Atatürk mahallesi 32. Cadde de çocuk oyun parkı yapılmıştır.

Orman fidanlığı tarafından tahsis ve tahsis dışı tarafımıza verilen yaklaşık 5000 adet bitkilerin Elâzığ ilinden söküm ve nakliyesi müdürlüğümüzce gerçekleştirildi. Verilen bitkiler mezarlıklar, kaldırımlar ve şevli bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. (Atatürk mahallesi Ermeni mezarlığı, Milli mezarlığı, Atatürk mahallesi millet bahçesi üstü ve Veroz parkı, kaldırımda kuruyan ağaçlar değiştirildi).

Ağaç dikim etkinliği kapsamında Millet Bahçesi girişinde ağaçlandırma çalışması yapıldı.

Veroz parkına 25 adet boylu, çift taraflı aydınlatma direği kurulumu yapıldı.

Cumhuriyet mahallesi – Yeşil Köprü bağlantısını sağlayan yürüyüş yolu projesi yapılmış olup, ödenek beklemektedir. Bu yol kapsamında; 1445mt uzunluğunda yürüyüş yolu ve oturma-dinlenme bank yerleri vb. planlanmıştır.

Müdürlüğümüz sorumluluğunda 26 park, 5576 metre (çift taraflı) ağaçlandırılmış kaldırım ve 213450 metrekare yeşil alan bulunmaktadır. Bu alanların günlük olarak temizlikleri ve sulamaları yapılmakta olup periyodik düzenli bir biçimde ot ve çim biçimi, budama işleri yapılmaktadır.

Yaban hayvanlarının tahrip ettiği çim alanlar düzenli olarak ekiplerimizce düzenlenmiş ve ara ekimleri yapılmıştır.

Mahalle kaldırımlarında bulunan yabani otlar ekiplerimizce temizlenmiştir.

İlimiz Atatürk Mahallesi Toki Parkı’nda Ali Ateş adlı yurttaşımızın desteği ile parkın etrafı beton ve tel çit ile kaplanmış, yabani domuzların parka girişi engellenmiş ve kamelyalar boyanmıştır. Ayrıca bir adet çeşme yapılmıştır.

Park ve yeşil alanlarda bulunan aydınlatmalar, sulama sistemlerinin, çocuk oyun grupları, kameriye, bank ve piknik masası vb. zarar verilmesi durumunda gerekli teknik inceleme ve tespitler yapılarak eksiklikleri giderilmiştir.

DSİ ve TOKİ parkı sulama sistemi otomatik sulama sistemine çevrilmiştir.

Barajlarda su seviyesinin düşmesi nedeni ile 15 Temmuz Şehitler Parkı, Veroz Parkı ve Mameki Parkları’nda mevcut sulama sistemine ek olarak şebeke suyu beslemeli yeni otomatik sulama hattı yapılmıştır.

15 Temmuz Şehitler Parkı’nda tehlike arz eden 1 adet kameriye ekiplerimizce sökülerek Cumhuriyet Mahallesi pazar yeri parkına monte edilmiştir.

15 Temmuz Şehitler Parkı’nda oluşan çökmelerin tespiti için İl Özel idaresi, Munzur Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ Müdürlükleriyle resmi yazışmalar yapılmış olup, DSİ dışında diğer kurumlardan görevlendirmeler yapılmıştır. Fakat çalışmalar henüz tarafımıza ulaştırılmamıştır.

15 Temmuz Şehitler Parkı’nda çöken alanların kontrolünü sağlamak için şerit bant, tel çit ve uyarı levhaları ile önlem alınmıştır.

Mameki Parkı’nda ahşap köprülerdeki tehlikeli alanlara kaygan zemin uyarı levhaları uygulanmıştır.

Mameki ve 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda sorumluluğumuzda olan ahşap yapıların kapı ve pencerelerine ekiplerimizce demir korkuluklar yapılmıştır.

Atatürk Mahallesi YURTKUR parkı içerisinde bulunan çocuk oyun grubu ve kameriyelerin bakım ve onarımı yapılmış, çöken alanların düzeltme işlemleri kısmen yapılmıştır.

Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda ağaçların bakım, budama, kesim, sulama vb. işlemleri yapılmıştır.

İlimiz Atatürk Mahallesi Kültür Merkezi arkasında park projemiz hazır olup ödenek beklemektedir.

İlimiz Atatürk mahallesi yeni öğretmen evi karşısında park projemiz hazır olup ödenek beklemektedir.

Seyit Rıza Parkı önünde eski SGK binası yerinde stant alanı projesi yapılmış olup, ödenek ve alan tahsisi beklemektedir.

Gola Çetu parkında Wİ-Fİ direği montaj ve elektrik hatları çekim işlemleri yapıldı.

Munzur Mural Festivali COVID-19 dolayısı ile bu yıl yapılamamıştır. Ancak önümüzdeki süreçte yapılması planlanmaktadır.

Gola Çetu parkına ekiplerimizce malzemelerimizi koymak üzere 48 m²’lik kapalı ek alan yapılmıştır.

Malzeme depolarımız sezon sonu düzenlenerek önümüzdeki yıla hazır hale getirilmiştir.

 

FIRAT KALKINMA AJANSINA SUNULAN PROJELER:

2020 YILI SOSYAL GELİŞMEYİ DESTEKLEME Programı’na sunulan ‘’Tarladan Sofraya Halk Ekmek Üretme Projesi’’ amacı:

•Boşanmış, eşini kaybetmiş, işsiz, meslek sahibi olamayan kadınlardan; işsiz-meslek sahibi olamamış gençler ile madde bağımlılığı tedavisi görerek rehabilite edilmiş bireylere meslek edindirmek ve istihdamını sağlamak

•Üretici-kooperatif-belediye ortaklığı ile üreticinin desteklenmesi

•Halkımızın, iyi tarım uygulaması sayesinde elde edilen tahılla üretilen una kooperatif vasıtası ile daha ucuz ve hızlı ulaşımını sağlamak,

•Halkımızın sağlıklı-doğal ve uygun fiyatlı ekmeğe ulaşımını sağlamak

Projemiz Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmemiştir.

2020 YILI SOSYAL GELİŞMEYİ DESTEKLEME Programı’na sunulan ‘’Çevre dostu sera bitkileri üretme projesi’’ amacı:

Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulacak olan seralarda

Uzun süreli işsiz, sosyal yardım ile geçinen, madde bağımlılığı tedavisi görmüş, psikolojik tedavi gören, rehabilitasyon ihtiyacı olan kadın, genç ve engelli bireylerin seracılık ve bitki yetiştiriciliği eğitimi alarak istihdam edilmesi ve topluma kazanımının sağlanması.

Projemiz Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmemiştir.

 

Fırat kalkınma ajansı tarafından açılan COVID-19 ile mücadele kapsamında; gezici sağlık aracı ve dezenfektan ihtiyaçları doğrultusunda bir proje hazırlanmış olup, projemiz Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmemiştir.

 

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ 2021 YILINDA YAPILMASI PLANLANAN İŞLER;

 

Erzincan’dan tarafımıza bedelsiz verilen vişne ağaçları söküm ve nakliyesi yapılacaktır.

Komün bahçelere her mahallenin ulaşımının sağlanması açısından, belediyenin park olarak belirlenmiş alanlarında komün bahçe çalışmalarına devam edilecektir.

Yer altı çarşısı üstü çiçeklik yerleri bitki dikim çalışması yapılacaktır.

Cumhuriyet caddesi refüjlerinde bitkilendirme çalışması yapılacaktır.

Seyit Rıza Parkı tadilat-bakım-onarım çalışması yapılacaktır.

Müdürlüğümüz sorumluluğunda bulunan alanlarda bitkilendirme çalışmalarına devam edilmesi, kuruyan bitkilerin değişimi çalışması yapılacaktır.

Müdürlüğümüz sorumluluğunda 26 park, 5576 metre (çift taraflı) ağaçlandırılmış kaldırım ve 213450 metrekare yeşil alan bulunmaktadır. Bu alanların günlük olarak temizlikleri ve sulamaları yapılmakta olup periyodik düzenli bir biçimde ot ve çim biçimi, budama işleri yapılmaya devam edilecek.

İlimiz Atatürk Mahallesi yeni öğretmen evi karşısında park projesinin hayata geçirilmesi.

DASK parkı tel çit çalışması yapılacaktır.

Atatürk Mahallesi il tarım binası yanı park düzenlenmesi yapılacaktır.

Mahalle kaldırımlarında bulunan yabani otlarla mücadele işlemi devam edecektir.

Yaban hayvanlarının tahrip ettiği çim alanlar düzenli olarak yapılmaya devam edecektir.

Orman Fidanlıklarına bitki tahsisi için yazılar yazılacak, talepte bulunulacaktır.

 

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

Temizlik İşleri bünyesinde 11 Çöp toplama aracı, 1 yol süpürme aracı, 1 sulama ve yıkama aracı ve 1 kamyonet olmak üzere toplam 14 aracımız bulunmaktadır.1 adet Çöp toplama aracı hibe alındı. (Toplam 3 adet çöp aracı belediyemize hibe olarak teslim alındı)

İlimizde haftanın 7 günü mahallelerde günlük atıklar alınarak çevre temizliği yapılmaktadır. Günlük 52,5 ton atık ve artık Çöp toplama araçlarımızla toplanmıştır.

Atatürk Mahallesi-Aktuluk Mahallesi-     3 Araç

Cumhuriyet Mahallesi-                                 1 Araç

Moğultay Mahallesi- 1 Gündüz –              1 Gece

Alibaba Mahallesi-Yeni Mahalle-               1 Araç

Esentepe Mahallesi-İnönü Mahallesi-    1 Araç

 

 

Halkımızdan çevreye duyarlı gönüllü kişiler ve yeni istihdam edilen personellerin katılımıyla mahallelerde çevre temizliği yapılmıştır

Yol süpürme aracı ile ana caddelerde yol temizliği yapılmıştır.

Otogar yıkanması ve rutin temizliği, kapalı pazar alanının yıkanması ve temizliği, kapalı otobüs duraklarının rutin temizliği yapılmıştır.

Zabıta müdürlüğü ve Fen işleri müdürlüğü ile ortak mahallelerde moloz ve hafriyat temizliği yapılmıştır.

Vektörle mücadele kapsamında ilimiz sınırlarında mahallelerde ve çöp konteynırlarında larva ilaçlaması yapılmıştır.

Korona virüs kapsamında ilimiz sınırlarında (Belediye hizmet binaları-Otogar-kapalı otobüs durakları-Toplu taşıma otobüsleri) günlük rutin olarak dezenfeksiyon ve ilaçlama işlemleri yapılmıştır.

Korona virüs kapsamında ilimiz sınırlarında bulunan binalarda ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmıştır. (Günlük ortalama 3 bina)

Korona virüs kapsamında İlimiz sınırlarında bulunan Çöp konteynırları dezenfeksiyon ve ilaçlama yapılmıştır.

Atık su Arıtma tesisinde atık sularda covid-19 dağılımına ilişkin Tarım Orman Bakanlığı yürütücülüğünde Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı Koordinatörlüğünde çalışmalar yapılmıştır.

Atık su arıtma tesisinde atık sularda İçişleri Bakanlığı yürütücülüğünde Yeşilay Koordinatörlüğünde Atık sularda uyuşturucu madde miktarının tespitine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Sıfır atık projesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına 100 adet 3’lü geri dönüşüm kutuları bırakılmıştır. (Toplam 450 adet)

Rutin olarak geri dönüşüm malzemeleri Bakanlık tarafından izin ve lisans alan firmalar aracılığıyla protokol yapılarak toplanmıştır.

 

a) Kâğıt-Karton                 620 000 Kg

b) Plastik                             540 000 Kg

c) Metal                               165 000 Kg

d) Cam                                 10 000 Kg

Çevreye zararlı atıklar Bakanlık tarafından izin ve lisans alan firmalar aracılığıyla protokol yapılarak toplanmıştır.

a) Tıbbi atıklar                   61 124 Kg

b) Bitkisel Atık Yağ           5406 Kg

c)Pil                                            105 Kg

 

Çöp Konteynırlarına Kafes Sistemi

Atatürk Mahallesi                            3 Adet

İlimizde Toplam 14 adet kafes sistemi yapılmıştır)

 

Karton Geri Dönüşüm Kafesleri.

Atatürk Mahallesi                            3 Adet

Cumhuriyet Mahallesi                   3 Adet

İlimizde Toplam 20 adet karton geri dönüşüm kafesi yerleştirilmiştir)

 

Pet Şişe Geri Dönüşüm Sepetleri

Moğultay Mahallesi                        2 Adet

İlimizde Toplam 9 adet Pet Şişe Geri Dönüşüm Sepetleri yerleştirilmiştir)

 

1. Sınıf mobil atık toplama merkezi.

Atatürk Mahallesi                            1 Adet

Moğultay Mahallesi                        1 Adet

Cumhuriyet Mahallesi                   1 Adet

TOPLAM                              3 ADET

Atatürk Mahallesi ve Moğultay mahallesinde ana caddelere küçük ahşap çöp kovaları yerleştirilmiştir.

 

 

 

Temizlik İşleri Müdürlüğü 2021 Planları;

 

1-İlimizde haftanın 7 günü mahallelerde günlük atıklar alınarak çevre temizliği yapılmaya devam edilecektir.

2-ilimizde mevcut bulunan 3 adet 1 sınıf mobil atık toplama merkezleri sayısını 10 adete çıkarmak.

3- Halkımızdan gönüllü olan dostlarımızla birlikte çevre temizliği kampanyaları düzenlemek.

4-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel müdürlüğünden 2019 yılında talep edilen çevre kirliliği kapsamında 500.000 TL şartlı nakdi yardım talebinin takip edilmesi ve sonuçlandırılması.

5-İlimiz sınırlarında artan bina sayılarının artık ve atıklarının kontrolü için 100 adet çöp konteynırı yerleştirilmesi.

6-Uygun bölgelerdeki çöp konteynırlarının kafes sistemi bir araya getirilerek estetik ve hijyen açısından problemlerin giderilmesi.

7-Pilot bir bölge seçilerek atıkların kaynağında ayrıştırılması için çalışma yapılacak.

 

     ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

İlimizde ticari faaliyet gösteren esnaflarımızın periyodik olarak denetimleri yapılarak, belediyemizin tembih ve yasaklarına uymayan esnafımıza ve inşaat sahibinin inşaattan çıkan molozu belediyemiz hafriyat alanına dökmemesinden kaynaklı olmak üzere toplam 237.765,19-TL para cezası tahakkuk ettirilmiştir. 

 

 İlimizde faaliyet gösteren esnaflarımıza ait ilan ve reklam tabelalarının uygunsuz yerlere asılmasından kaynaklı oluşturduğu çirkin görüntüyü gidermek amacı ile söz konusu ilan ve reklam tabelaları tarafımızca uygun yerlere nakledilmiştir.

 

Umuma Açık, GSM ve Sıhhi İşyerlerine toplam 96 adet ruhsatlandırılma işlemi yapılarak 19.526,32-TL işyeri açma ve çalıştırma ruhsat harcı alınmış olup; aylık kontrolleri yapılan işyerlerine tutanak tutulmuştur.

Müdürlüğümüze, Resmi Kurum/Kuruşlardan ve halkımızdan gelen yazı ve dilekçelere günü birlik cevaplar verilmiştir.

Belediyemize ait Sebze Haline gelen yaş sebze ve meyvelerin giriş çıkışı yapılarak, 223.240,00-TL rüsum tahsilâtları yapılmıştır. 

 

İlimizde Öğrenci Taşımacılığı yapan sürücülere 329,45-TL karşılığında Okul Güzergâh Belgesi düzenlenerek verilmiş olup, süresi dolanların da belgeleri yenilenmiştir.

 

İl Sağlık Müdürlüğü ve Zabıta Elemanlarımızca İlimiz merkez ve mahallelerinde bulunan işyerleri ile Resmî Kurumlara, sigara yasağına riayet edilip edilmediğine dair düzenli olarak 2874 adet sigara denetimi yapılmıştır. 

Hafriyat, moloz ve kömür cüruflarının belediyemizce belirlenen alanlara dökülmesi için gerekli çalışmalar ve denetimler yapılmıştır.

 

İlimiz merkez mahallelerinde bulunan büyük baş ve küçükbaş hayvan barınakları ile ilgili hayvan sahipleriyle bakmakta oldukları hayvanlarını yerleşim alanı içerisinde herhangi bir mağduriyete meydan vermemeleri için başıboş bırakmamaları hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri için gerekli yazışmalar yapılmış olup çalışmalarımız halen devam etmektedir.

 

Zabıta Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet vermekte olan Sokak Hayvanları Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yapılan 3571 ihbara gidilmiş, 6124 sokak hayvanının bakım, beslenme ve tedavisi yapılmış ayrıca 840 sokak hayvanı Veteriner Hekimlerimizce kısırlaştırılmıştır.

 

Belediyemize maddi yardım konusunda, başvuran ekonomik geliri olmayan ve ilimiz merkezde ikamet etmekte olan yurttaşlarımızın evlerinde Zabıta Memurlarımızca tahkikatlar yapılmış, yapılan tahkikatlar sonucu vatandaşlara 22.500,00 TL tutarında maddi yardım yapılmıştır.

İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FAALİYET RAPORU

 

 İtfaiye Müdürlüğü 20 personelle hizmet vermektedir.

 Müdürlüğümüzde;

1 Adet 2000 Model İtfaiye Aracı

1 Adet 2005 Model İtfaiye Aracı

1 Adet 2012 Model İtfaiye Aracı

1 Adet 2019 Model 13 Ton Kapasiteli Su Tankeri ile hizmet verilmektedir.

İlimiz merkez, merkeze bağlı köy ve ilçeler dâhil olmak üzere toplam 73 adet yangına müdahale edilerek söndürülmüştür.

 

Araç Yangını: 2

Orman ve Ot Yangını: 42

Ev Yangını: 12

İşyeri Yangını: 3

Diğer Yangınlar: 14

 Belediyemize bağlı şube müdürlüklerinin talebiyle çalışan ekiplere yardımcı olunmuştur.

Yangın Hizmet Grubu kapsamında Sivil savunma Planları ve diğer planlarımız düzenlenerek resmi kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir.

İlimizde meydana gelen orman yangınlarının söndürme çalışmalarına ekiplerimizce gerekli müdahale yapılmıştır.

 İş yerlerinin yangına karşı önlemler yönünde denetlenerek bu konularda mevzuatın öngördüğü şekilde 100 işyerine itfaiye raporu verilmiştir.

 Bayram ve etkinliklerde bayrak ve afişler asılarak etkinlik olduğu gün ve saatlerde itfaiye aracı ve personeli görevlendirilmiştir.

 İlimize bağlı ilçelerin talepleri doğrultusunda, meydana gelen yangınlara müdahale edilmiştir.

Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü personeli tarafından ilimiz merkez ve mahallerinde yapılan beton yolların sabah akşam sulaması yapılmıştır.

İlimiz merkez ve mahallerinde bulunan okullarda öğrencilere itfaiye ve yangın hakkında eğitim verilmiştir.

 Korona virüs sürecinde mahalle sokak ve caddelerin yıkanarak dezenfekte ilaçlama (Klor, çamaşır suyu ve sıvı sabun) çalışması yapılmıştır.

Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan su altı arama ve kurtarma ekipleri Munzur nehrindeki boğulma ve ilçelerinde arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

 İtfaiye hizmetleri resmî tatil dâhil olmak üzere 24 saat esasına göre yürütülmektedir.

 

MEZARLIK HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ 2020 YILI FALİYET RAPORU

 

Müdürlüğümüzce 1 kapalı 2 açık cenaze taşıma araçları ve 2 kazıcı kepçe ile hizmet vermekteyiz.

2019 yılında dünyada başlayan ve ülkemizde devam eden korona virüs salgını ilimizde önceki yıllara göre yüksek oranda ölüme sebep olmuştur. Daha önce ilimizde ortalama 150-160 olan ölüm sayısı 2020 yılında 2 katına çıkmıştır.

2020 yılında ilimiz merkez ve köyler dahil olmak üzere yaklaşık 350 kişi hayatını kaybetmiştir.

İlimizde vefat eden vatandaşlarımızın defin işlerinde kullandıkları malzemeler (mezar kapağı, Briket, kum, tabut ve kefen gibi giderler) Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır.

Belediyemize müracaat eden vatandaşlarımızın talepleri gereğince 7/24 saat esasına göre çalışmalarımız devam etmektedir.

Müdürlüğümüzde çalışan operatör, şoför ve işçiler vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için ellerinden gelen gayreti göstermektedir.

Belediyemize ait ilimiz İnönü Mahallesindeki şehir mezarlığında mezar yeri ücreti 2021 yılında herhangi bir artışa gidilmemiştir ve 1 m2 mezar yeri 28,60 TL. olarak bırakılmıştır.

İlimizin tüm merkez köyleri dahil olmak üzere vefat eden vatandaşlarımıza kazıcı, kepçe ve cenaze aracı tahsis edilmiştir.

2021 yılındaki faaliyetimiz aynı şekilde devam edecektir. Ayrıca Belediyemize ait İnönü Mahallesi şehir mezarlığında alt yapı çalışmaları devam ederek yolların açılması, stabilize, su şebekesinin yapılması gibi.